8 spôsobov, ako zistiť, že ste závislí od kofeínu

káva

Ako dlho môžete vydržať bez dávky kofeínu? Môžete sa ráno zobudiť bez šálky káva , alebo prežiť deň bez sódy alebo energetického nápoja?


Boj je skutočný, pokiaľ ide o závislosť na kofeíne. Aj keď je skutočnosť, že ste často konzumovaný právny stimulant, vás imunitou voči zdravotným rizikám a nepríjemným príznakom spojeným so závislosťou. Aj keď vieme, že sa dá nájsť v káve, možno vás prekvapí, že táto látka je obsiahnutá aj v mnohých ďalších druhoch nápojov, potravinách a liekoch, vrátane liekov proti bolesti, kakaových bôbov a čaju. Nižšie uvádzame niekoľko znakov, na ktoré si treba dať pozor, ak si myslíte, že môžete byť závislí od kofeínu. Ak si nie ste istí, obráťte sa na svojho lekára. Čím viac toho vieš, tým lepšie sa máš.Letargické veľa?

unavená žena

Jedným z najbežnejších znakov závislosti od kofeínu je neotrasiteľná letargia, ktorú pociťujete, keď idete bez. Pomalý odchod do práce, rušenie plánov s priateľmi a blízkymi z dôvodu únavy a pocit, že nemáte motiváciu zúčastňovať sa na svojich bežných činnostiach, sú ukazovateľmi odchodu z práce. Ak vám chýbajúca ranná šálka java zanechá unavené a bez energie, môžete byť závislí od kofeínu. Pretože mnoho zvyčajných konzumentov kávy používa kofeín ako pomôcku na začatie dňa alebo na osvieženie popoludní, nie je prekvapením, že ich energetické hladiny dramaticky klesajú keď nedostávajú ten pravidelný príjem. Pre mnohých môže odvykanie od kofeínu znamenať stratu psychickej energie, ktorú pitie kávy poskytuje.
Súvislosť medzi kofeínom a depresiou

depresia

Podľa Mayo Clinic , existuje nepriama súvislosť medzi konzumáciou kofeínu a depresia . Pretože nadmerný príjem kofeínu môže ľuďom zabrániť v správnom množstve spánku, môže to nepriaznivo ovplyvniť ich nálady, čo prispieva k pocitu depresie. Navyše, ak už ste závislí na kofeíne, zastavenie vášho kávového zvyku vám môže pridať studený moriak aj do depresívneho stavu. Citované štúdie preukázali, že ľudia, ktorí už trpia poruchami nálady, ako sú úzkosť a depresia, môžu chcieť úplne vylúčiť kofeín, pretože látka môže zhoršiť tieto psychologické podmienky a brániť pokroku.

Ak máte chuť na zvracanie, keď nemáte pohár, môžete byť závislí

nevoľnosť

Ak ste skutočne závislí od kofeínu a náhle ste bez, môžu sa u vás vyskytnúť fyzické príznaky z vysadenia, ako je nevoľnosť . Tento zvláštny, nepríjemný pocit, ako keby ste potrebovali čo najskôr zvracať, je jedným z indikátorov nezdravej závislosti od kofeínu. Na druhej strane samotné pitie kávy môže byť príčina tvojej nevoľnosti , tiež. Aj keď káva v malom množstve môže byť v poriadku, pri nadmernej konzumácii sa u vás môže vyskytnúť žalúdočná nevoľnosť.Problémy so svalmi

bolesť svalov

Poznáte ten bolestivý pocit, ktorý máte, keď zostupujete s chrípkou? Podobné typy bolesť svalov, kŕče a stuhnutosť sa môže vyskytnúť, keď ste sa stali závislými na kofeíne a pokúsite sa z neho stiahnuť. Bežné činnosti, ktoré považujete za samozrejmé, ako napríklad chôdza a ľahké cvičenie, sa môžu počas vysadzovania kofeínu začať cítiť namáhavo a zaťažujúco.

Búšenie hlavy nie je dobrým znamením

bolesť hlavy

Bolesť hlavy spôsobená problémami súvisiacimi s kofeínom nie je žiadna zábava. Pretože hlavnou príčinou týchto problémov s hlavou musí byť stiahnutie z látky Bolesť sa dá často zmierniť ironicky konzumáciou väčšieho množstva kofeínu. Samozrejme, v okamihu, keď potrebujete mať niečo viac, len aby ste zabránili bolesti, ste si pravdepodobne vedomí toho, že máte trochu problém, a to závislosť. Pretože ľudia, ktorí konzumujú len malé množstvo kofeínu denne, nemajú tendenciu trpieť vyčerpávajúcimi bolesťami hlavy, keď sa sťahujú späť, môžete zvážiť postupné znižovanie množstva kávy, sodovky a čajov obsahujúcich kofeín.Woah, skontrolujte výkyvy nálady

nahnevaná žena

Pretože kofeín je legálna látka nachádzajúca sa v nápojoch, ktorú si môžete ľahko kúpiť, dá sa ľahko zabudnúť, že kofeín je stále stimulant - a pri tom silne návykový. Preto môže nesmierne ovplyvniť vaše nálady. Okrem depresie ľudia, ktorí sú závislí na ich dennom príjme, veľmi trpia, keď sa takpovediac nedostanú k náprave. Ak ste závislí, môžete to zistiť v priebehu času , na udržanie stability potrebujete čoraz viac kofeínu. Keď si vaše telo zvykne na kofeín, konzumácia jeho pravidelného množstva už nemá rovnaký účinok, čo vedie k tomu, že budete mať čoraz viac poklesov nálad. Je to cyklus, ktorý sa ukazuje ako ťažko prelomiteľný.

Neschopnosť sústrediť sa

koncentrácia

Ak ste nedávno prestali piť kávu a máte pocit, že váš mozog nefunguje ako predtým, uvedomte si, že môžete byť závislí od kofeínu. Pretože ste sa zvyčajne spoliehali na denné dávky látky, aby ste zostali bdelí a sústredení na prácu a zábavu, môžete zistiť, že prestanete s chladným moriakom zanecháva vás v opare nie ste zvyknutí.

Problémy s trávením nie sú žiadna zábava

bolesť brucha

Ak zistíte, že máte zažívacie ťažkosti, ktoré u vás vyvolávajú zápchu, je možno načase preskúmať váš vzťah k kofeínu. Si závislý? Problémy s udržiavaním pravidelných zdravých pohybov čriev môžu byť jedným spoľahlivým znamením, že odpoveď je áno. Citované štúdie naznačujú, že pitie kávy a iných nápojov, ktoré obsahujú kofeín, môže viesť k mnohým žalúdočným problémom vrátane plynatosti, bolestivého pálenia záhy, vredov, IBS a častého močenia. Ak sa chcete vyhnúť týmto fyzickým problémom, možno budete chcieť znížiť príjem kofeínu alebo ho úplne vylúčiť zo stravy.

Aj keď tieto ukazovatele nemusia nutne znamenať, že ste závislí od kofeínu, majú červené znamenie. Ak si nie ste istí, či ste na tom závislí, požiadajte svojho lekára, aby vám pomohol s analýzou vašich príznakov.