Chai vs. Zelený čaj: Čo je pre vás lepšie?

Čajový čaj

Či už máte v daždivom dni chuť schovať sa pod tonou prikrývok, alebo si chcete len vychutnať osviežujúci a zdravý nápoj, čaj môže zlepšiť každú situáciu. Posadnutosť nápojom v priebehu rokov ustavične narastala - uvádza sa v nej The Washington Post , v roku 2014 malo tento nápoj vo svojich skriniach až 80 percent Američanov. Pri toľkom množstve príchutí a odrôd nápoja, z ktorých si môžete vybrať, by nájdenie chutného a zdravého čaju mohlo každému roztočiť hlavu. Dve z najbežnejšie dostupných odrôd čaju, zelený a čierny chai v indickom štýle, sa objavujú v uličkách s potravinami po celej krajine, ale pokiaľ ide o zdravotné výhody, je výber medzi nimi skľučujúci.


Zdravotné rozdiely medzi chai a zeleným čajom začínajú v jadre každého z týchto obľúbených výrobkov. Podľa Livestrong , zelený čaj obsahuje čerstvé čajové lístky, ktoré neboli nijako spracované, čo vedie k minimálnej oxidácii. Na druhej strane, chai pozostáva z fermentovaných a spracovaných listov čierneho čaju, ktoré prešli oxidáciou. Zmes korenia, ktorá zvyčajne obsahuje muškátový oriešok, škoricu a klinčeky sa objavujú aj vedľa oxidovaného čierneho čaju, čo vedie k veľmi zložitému nápoju. V jadre porovnania sa ponúka otázka porovnania šálky jednoduchého nespracovaného zeleného čaju so zložitým pohárom fermentovaného a namiešaného čierneho chai.Oxidovať alebo neoxidovať - ​​to je otázka

Zelený čaj

Podľa Healthline , Čierny čaj a Zelený čaj pochádzajú z rovnakých druhov rastlín a zdravotné vlastnosti sa menia v dôsledku oxidačného procesu. Jeden z najzrejmejších rozdielov sa objavuje vo forme obsahu kofeínu. Podľa Livestrong , porcia zeleného čaju obsahuje 50 mg kofeínu oproti 72 mg kofeínu v šálke chai. Obe odrody tiež obsahujú vysoké množstvo flavonoidov - zelený čaj má väčšiu dávku katechínových flavonoidov, zatiaľ čo chai obsahuje viaceaflavínov aearubigínov. Tieto flavonoidy pomáhajú pri bunkovej komunikácii a zabraňujú šíreniu chorôb v tele. Prvé štúdie navyše ukazujú, že obe odrody čaju pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a minimalizujú tak riziko srdcových chorôb. Ako si mohol niekto pri toľkých podobnostiach vybrať z týchto dvoch možností?
Ak máte radi vo dne šálku čaju, máte dôvod na oslavu. Ak chcete z čaju získať čo najviac výživy, pite obe odrody, aby ste získali výhody rôznych flavonoidov a získali množstvo zdravotných výhod. Ak chcete obmedziť kofeín, ale nechcete opustiť čaj, prikláňajte sa k zelenej , ale nebojte sa dopriať si niektorú z odrôd, keď nabudúce dôjde k túžbe, a vezmite si srdce s vedomím, že obe odrody majú rovnaké zdravie.
Kategórie jesť tipy recepty