Čerstvé ovocie vs. sušené ovocie: Čo je pre vás lepšie?

Zdravé jedlá

Pravdepodobne ste už mali naštvané, že jesť ovocie a zeleninu sa rovná zdravej výžive. Ale rovnako ako konzumácia masívneho cheeseburgeru s prílohou alebo vypitie troch pohárov pomarančového džúsu, aj „zdravé“ jedlo závisí od jeho kontextu (prostredníctvom Dieteticky povedané ). Skutočne pridala táto stránka na zelenine niečo hodnotné? Viedol váš okamih OJ k zvýšeniu hladiny cukru v krvi? Aj pokiaľ ide o ovocie, viac nie je vždy lepšie. Ovocie by ste si preto mali vyberať s rozumom. Vždy môžete ísť s čerstvým ovocím v presvedčení, že nič neprekoná klasiku. Ale ďalšou populárnou možnosťou je sušené ovocie, ktoré je obľúbené trail-mix kupujúci na hromadnú výrobu a hromadné nádoby.


Sušené ovocie má určite svoje výhody. Vydržia vo vašej komore, ľahko sa zbalia a sú zavárané výživnými látkami. Sušené marhule, datle, figy a hrozienka majú vysoký obsah draslíka, ktorý musíte udržiavať pri regulácii krvného tlaku, svalových kontrakcií a nervových signálov (cez University of Wisconsin a Healthline ). Sušené ovocie je tiež s vysokým obsahom vlákniny , ktorý pomáha predchádzať zápche a - bonus - je vynikajúci pre vašu črevnú biotu (cez Lekárske správy dnes ). Ako sa však všetko to suché a ovocné dobroty stavajú zdravšie k čerstvejšiemu náprotivku?ako si vyčistiť dom soľou

Sviežejší je lepší

ovocie ruka

Čerstvé ovocie a sušené ovocie zdieľajú jeden hlavný rozdiel: koncentráciu. Pretože sušenému ovociu práve chýba voda, zmenšujú sa a naberajú na objeme viac cukru a kalórií ako čerstvé ovocie (prostredníctvom Majte rastlinu ). A pretože sú také malé - viac peňazí za vaše peniaze! - je dôležité sledovať veľkosť porcie. Je ľahké odhodiť späť asi 10 sušených marhúľ, ale keď sa zamyslíte nad tým, ako tie plody vyzerali čerstvé - dobre, je to naozaj veľa. Podľa Správy pre spotrebiteľa , iba jeden a pol sušených fíg vám dá 70 kalórií. To isté platí pre konzumáciu troch datlí alebo dvoch lyžíc sušených čučoriedok alebo čerešní. A sušené ovocie môže dokonca viesť k plynatosti alebo nadúvaniu, ak to preženiete.
Ak sledujete hladinu cukru v krvi, pri rozhodovaní medzi čerstvým a sušeným ovocím sa pozrite na glykemickú záťaž. Podľa New York Times a Healthline , sušené ovocie má v tomto meradle tendenciu byť vyššie a môže vás to zaujímať viac ako celé ovocie. Ale či už dávate prednosť ovociu sušenému alebo čerstvému, smoothie-d alebo odšťavenému, všeobecne je dobré vyskúšať rôzne odrody a sledovať obsah cukru a ďalších výživných látok.