Tu je príklad, ako sa vyhnete otrave jedlom

Prípad otravy jedlom nezruinuje iba váš večer, zničí vás aj celé dni. Neexistujú žiadne pravidlá ani pokyny, ktoré by ste mohli dodržiavať, ktoré vám zaručia, že už nikdy od istého času nezídete s prípadom otravy jedlom, ale môžete si dať pozor na niektoré veci, aby bolo vaše jedlo oveľa bezpečnejšie. Aj keď poznáte také, ktoré spadajú pod jurisdikciu zdravého rozumu - napríklad spoznávať zápach páchnucich morských plodov -, existujú aj ďalšie, ktoré sú oveľa, oveľa záludnejšie a veľmi ľahko prehliadnuteľné. Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako sa vyhnúť niektorým zo skrytejších nebezpečenstiev, ktoré na vás číhajú v reštauráciách a domácich kuchyniach.


Vyhoďte štiepané alebo popraskané jedlá (a dajte si pozor na staré)

Každý má svoj obľúbený hrnček na kávu, pollitrový pohár alebo tanier, ktorý tu bol navždy. Ak ich chcete naďalej používať, mali by ste sa o svoje obľúbené starať mimoriadne dobre, pretože podľa Dr. Melvina Pascalla z Katedry potravinárskej vedy a technológie na Štátnej univerzite v Ohiu môžu byť praskliny v riadoch, tanieroch a pohároch raj pre baktérie.Preskočte ľad vo vašich nápojoch

Je veľká šanca, že si dvakrát nepomyslíte na to, že do svojho nápoja dáte ľad, keď idete jesť, ale možno by ste to mali premyslieť.
Podľa správy Britská agentúra na ochranu zdravia , našli stopy po E. coli asi v jednej z každých 20 vzoriek, ktoré testovali z vedierok na ľad a strojov na výrobu ľadu. Aj našli enterokoky , a navrhol, že vinníkom bola nesprávna hygiena a zamestnanci si po použití kúpeľne neumývali ruky poriadne.

Ak vás to ešte nezískalo, Huffington Post hovoril s dvoma odborníkmi na bezpečnosť potravín Pritish Tosh z Mayo Clinic a Martin Bucknavage z Katedry potravinárstva v Penn State. Podľa nich inšpektori nielen pravidelne našli baktérie žijúce vo vzorkách ľadu, ale tiež tvrdia, že reštaurácie aj majitelia domov majú tendenciu prehliadať skutočnosť, že v strojoch na ľad môže pleseň rásť a prosperovať. Teplé nápoje teraz neznejú až tak zle, však?víťaz pekelnej kuchyne v sezóne 13

Pozor na zmrzlinu

V roku 2015 Čas informoval o prepuknutí listérie ktorá si vyžiadala životy najmenej troch ľudí. Vinníkom bola zmrzlina Blue Bell Creameries a podľa CDC je to len vrchol ľadovca. Listéria spôsobuje ročne asi 1 600 prípadov otravy jedlom a môže rásť pri teplotách, ktoré sa pohybujú tesne nad bodom mrazu - asi 40 stupňov Fahrenheita. To znamená, že predtým, ako je zmrzlina úplne zmrznutá, existuje potenciál kontaminácie.

Mohli by ste zvážiť, že je to ešte jeden dôvod pripravte si zmrzlinu sami , ale aj FDA má o tom určité varovania . Tvrdia, že domáca zmrzlina môže byť tiež zdrojom otravy jedlom, a dôvodom je to veľa receptov požaduje vajcia, ktoré sú nakoniec surové alebo nedostatočne tepelne upravené . Odporúčajú zamieňať bežné vajcia za náhradné vajcia, za pasterizované škrupinové vajcia alebo za pasterizovaný vaječný výrobok, aby bola vaša domáca zmrzlina úplne príjemná a aby nebola naplnená salmonelou.Uvarte si svoje mrazené bobule

Mrazené bobule sa môžu cítiť ako životabudič, keď čerstvé ovocie nie je v sezóne, ale podľa zdravotníckych agentúr na celom svete je to záludný zdroj hepatitídy A, ktorý je ešte zovšednenejší tým, že príznaky sa zvyčajne prejavia až kdekoľvek od 15 do 50 dní po infekcii, a to sťažuje sledovanie zdroja. V roku 2016 Kanadská agentúra pre verejné zdravie spojil mrazené čerešne s prepuknutím hepatitídy A v niekoľkých provinciách a v roku 2015 v Austrálii boli stiahnuté dve značky mrazených bobúľ z dôvodu spojitosti s hepatitídou A. Írsko a Taliansko boli vypuknuté v roku 2013 a podľa Írsky úrad pre bezpečnosť potravín , varenie akéhokoľvek mrazeného bobuľového ovocia aspoň minútu stačí na zničenie všetkých nečistôt, ktoré by sa na nich mohli nachádzať.

používa malý cisár pravý syr

Hrajte na istotu so zemiakmi

V roku 1979 hlboko ochorelo 78 londýnskych školákov a niektorí z ich učiteľov. Niektorí nakoniec upadli do kómy a dostali záchvaty, iní mali horúčku, kolaps obehového a nervového systému a halucinácie. Všetci sa spamätali a z vinníka bolo rozhodnuté, že bude vrecom zemiakov. Podľa Smithsonian , skutočným nebezpečenstvom je toxín nazývaný solanín, to isté, čo sa vyskytuje aj v nočnej košeli.

Existuje jednoduchý spôsob, ako zostať v bezpečí - nejedzte zemiaky, ktoré začínajú zelenať. Toxín ​​je v zelenej časti a zatiaľ čo deti mali šťastie, vyskytli sa prípady, keď otrava solanínom skončila smrťou alebo trvalou paralýzou.

To tiež nie je jediné nebezpečenstvo. P otato šalát je jedným z bežné zdroje otravy stafylokokmi jedlom , takže nejedzte zemiakový šalát, ktorý sedel pri izbovej teplote niekoľko hodín. A aj pečené zemiaky majú potenciál spôsobiť nejaké škody . Je známe, že obsahujú baktérie, ktoré spôsobujú botulizmus, a stáva sa to, keď sú udržiavané na teplote medzi 41 a 135 stupňami Fahrenheita. Pretože botulizmus rastie v prostredí s nízkym obsahom kyslíka, robí z chladiaceho pečeného zemiaka zabaleného vo fólii ideálne miesto. Našťastie je to jednoduchá oprava: okamžite fóliu zložte a rozhodne ju nedávajte do stále chladenej chladničky.

Nejedzte horkú tekvicu

Už ste niekedy zahryzli do kúska tekvice a všimli ste si trpkú, nepríjemnú chuť? Je to znamenie, že sa to nielen nepokazilo, ale aj to, že sa pri nej vyrába chemikália zvaná cucurbitaciny. Výsledné gastrointestinálne ochorenie sa nazýva syndróm toxického tekvice a môže pochádzať zo zeleniny, ako je tekvica, cuketa, melóny, tekvice, uhorky a tekvica.

Podľa diskusie Oregonskej univerzity pre zdravie a vedu o syndróme nie je jasné, aké bežné sú horké tekvice, ale varením zeleniny sa toxín nezbavíte. The Blog o bezpečnosti potravín v USA tvrdí, že toxín môže rastlina produkovať ako reakciu na vysoký počet škodcov a hmyzu, ale domestikované rastliny môžu zhorknúť aj z iných dôvodov. Pretože iba pár uhryznutí môže spôsobiť ťažké ochorenie, vypľujte akékoľvek tekvice s horkou chuťou a zbavte sa zvyškov.

So surovými klíčkami buďte opatrní

Klíčky môžu byť chutným a zdravým doplnkom každého jedla, ale môžu byť tiež nebezpečné. Podľa Rada pre bezpečnosť potravín v USA , to je to, ako sa klíčky pestujú, čo z nich robí perfektné prostriedky na otravu jedlom. Klíčky sa zvyčajne pestujú v teplom a vlhkom prostredí, a to je presný typ prostredia, v ktorom sa dobre darí E. coli a salmonele. Nezáleží na tom, kde ich kúpite - baktérie môžu rásť aj v tých najhygienickejších podmienkach, pretože to trvá len málo baktérií v semene klíčia, aby rástli a šírili sa.

čistá hodnota rachael ray

Našťastie pre milovníkov klíčkov, varenie úplne ničí baktérie, ktoré súvisia s najmenej 30 ohniskami otravy jedlom od roku 1996. Pripravte si klíčky a budete v poriadku.

Pozor na mäkký syr

V roku 2015 ochoreli ľudia v deviatich štátoch USA na listeriózu, potenciálne smrteľnú formu otravy jedlom. Jedna osoba, ktorá počas tohto konkrétneho ohniska ochorela, zomrela, 21 bolo hospitalizovaných a jedna žena kvôli tomu utratila. Za vinníka sa považoval mäkký syr, ale to bolo tak nikdy neoverené . Väčšina pacientov jedla mäkký syr - napríklad feta a strúhaný syr - v týždňoch pred ochorením, čo je pravdepodobný zdroj.

Listéria môže skĺznuť cez praskliny v oblasti zdravia a bezpečnosti z niekoľkých dôvodov. Keď infikuje zvieratá - a naopak ich mlieko -, spravidla neexistujú žiadne príznaky, ktoré by ukazovali, že niečo nie je v poriadku. Baktérie môžu prežiť aj pri nízkych teplotách, ktoré zabíjajú väčšinu ostatných baktérií, a môžu prežiť roky. CDC poukazuje na mäkký syr ako potenciálny zdroj z dôvodu toho, koľko miest používa vo svojom výrobnom procese nepasterizované mlieko. Pretože u nepasterizovaného mlieka je pravdepodobnejšie, že spôsobí ochorenie až o 160 percent, je podľa nich nanajvýš dôležité hľadať mäkké syry, ktoré na štítku konkrétne uvádzajú, že boli vyrobené z pasterizovaného mlieka.

Pozor na jarmoky a festivaly

Getty Images

Leto by nebolo úplné bez toho, aby ste strávili pár popoludní na štátnom veľtrhu, a polovica zábavy spočíva v získaní cukrovej vaty a cukrových jabĺk, ktoré máte radi. Ale pretože CDC varuje, že vyzdvihnutie jedla u spravodlivých predajcov má so sebou svoju vlastnú skupinu rizík, treba si dávať pozor na niektoré veci. Väčšina predajcov by mala zobraziť licenciu a inšpekčnú správu (aj keď zákony sa líšia podľa štátov). Nakuknite dovnútra a zistite, či je čistá, či je v nej umývadlo, ktoré môžu zamestnanci umývať, a skontrolujte, či používajú rukavice alebo kliešte.

Washingtonská štátna univerzita zdôrazňuje, aké dôležité je dbať na to, aby ste si umyli ruky aj predtým, ako niečo zjete na karnevale alebo na jarmoku. Existuje obrovský potenciál, aby ste si sami spôsobili otravu jedlom: myslite len na všetky veci, ktorých sa dotýkate. Od jazdenia cez zvieratá v stodole, dverách a plotoch až po fašiangové hry - existuje obrovský potenciál na to, aby ste si ruky zakryli choroboplodnými zárodkami, z ktorých vám môže ľahko ochorieť. Ani voda to sama nerozreže, ani to nie sú dezinfekčné prostriedky na ruky. Na zaistenie bezpečnosti používajte mydlo a teplú vodu.

Anthony Bourdain Bobby Flay

Čo treba hľadať v reštaurácii

Zakaždým, keď idete jesť, dávate obrovské množstvo viery do kuchyne, ktorú nevidíte. Nedokážete zistiť, či sa za týmito kuchynskými dverami dodržiavajú pokyny na ochranu zdravia a bezpečnosti, ale môžete vyhľadávať veci, ktoré vám pomôžu zistiť, či si máte alebo nechcete sadnúť k jedlu alebo si nájsť iné miesto.

Niekoľko červených vlajok, ktoré by ste mali otočiť a vyjsť priamo z dverí zahrňte niekoľko celkom zrejmých, ako napríklad špinavý riad a fľaše s korením, ktoré nevyzerajú hygienicky. Ďalším znakom spolu s lepkavými stolmi a stánkami môžu byť aj špinavé menu. Ak sa obsluhujúci personál nemôže obťažovať, aby boli tieto veci čisté, je to zlé znamenie.

Skontrolujte tiež kúpeľne. Čistá kúpeľňa bez škvŕn znamená, že personál je nad svojimi upratovacími povinnosťami, ale ak sa nemôžete prinútiť ani len použiť toaletu, jednoducho odíďte. Dávajte pozor na chorých zamestnancov a sledujte, ako sa čistia stoly . Ak zamestnanci prechádzajú od jedného stola k druhému pomocou rovnakej látky, šíria nejaké vážne choroboplodné zárodky.

náklady na franšízu pozemkov s jogurtom

Základy zaistenia bezpečnosti vašej večere formou bufetu

Nikto nechce byť uviaznutý v kuchyni pri varení, keď sú hostia doma, takže bufet môže byť dokonalým riešením, ktoré vám umožní miešať sa, piť a tiež si užívať párty. Americká rada pre bezpečnosť potravín ponúka niekoľko neoceniteľných rád, ako zaistiť bezpečnosť vášho bufetu, a zahŕňa použitie malých, plytkých nádob. To znamená, že ich budete musieť plniť častejšie, ale tiež to zaistí pravidelný prísun čerstvého jedla pri vhodných teplotách. Dávajte pozor na čas - zbavte sa všetkých rýchlo sa kaziacich vecí, ktoré boli vonku viac ako dve hodiny. A nezabudnite, že máte hromady malých tanierov, ktoré povzbudia ľudí, aby si sami servírovali celý tanier niečoho, a nie žmýkať priamo od stola.

The Navrhuje FDA že namiesto toho, aby si rozložil veľké taniere, nalíčiš vopred niekoľko malých a podľa potreby ich vymeníš. Zálohy skladujte v chladničke alebo v rúre, aby mali správnu teplotu. Tiež hovoria, že by ste nikdy nemali dopĺňať jedlo, ktoré sedelo, ale namiesto toho ho vymeňte za nové.

Zostaňte v bezpečí, keď dôjde k odvolaniu FDA

FDA stiahne z obehu výrobky, u ktorých sa preukázalo, že súvisia s prípadmi otravy jedlom, a výrobcovia si výrobky často stiahnu, aj keď existuje šanca, že niekoho ochorejú. Môžete ísť do stránka FDA prihlásiť sa na odber e-mailových upozornení, keď sa vyskytne problém.

Aj keď to určite prinesie pozornosť, ak je v chladničke niečo, čoho sa musíte zbaviť, je dosť pravdepodobné, že budete musieť urobiť aj ďalšie veci, aby ste sa ubezpečili, že ste vy a vaša rodina v bezpečí. Na vypuknutie listérie a salmonella pripomína , odporúčali vám kompletne vyčistiť chladničku zmesou horúcej vody a bielidla, aby ste sa vyhli šíreniu baktérií. Na prepuknutie hepatitídy A. , odporúčajú neočkovaným osobám kontaktovať očkovaciu látku v prípade, že došlo k expozícii menej ako dva týždne pred stiahnutím z trhu. Dodržiavanie ich pokynov je nevyhnutné pre zaistenie bezpečnosti a zdravia každého človeka.