Mexická ryža, ktorá je doslova chránená vládou

 Ryža v miske SURAKIT SAWANGCHIT/Shutterstock Vedran Maslovar


Nie je nám cudzia ani ryža. Od indického biryani a čínskej vyprážanej ryže po blízkovýchodný pilaf, talianske rizoto, španielsku paellu a jambalaya , základ južných USA, ste sa s ryžou pravdepodobne stretli v tradičných jedlách z celého sveta. Ale čo je to vlastne ryža? Toto škrobové zrno, vedecky známe ako Oryza, je vysoko dostupné a prístupné väčšine ľudí vďaka všeobecne nízkej cene, vďaka čomu je základom mnohých kuchýň po celom svete. Ryža sa zvyčajne delí na dva typy – krátkozrnnú japonicu a dlhozrnnú indicu (prostredníctvom Harvard ).Nie každá ryža je však rovnaká. Niektoré z najznámejších odrôd ryže zahŕňajú nadýchanú a aromatickú dlhozrnnú basmati a jazmínovú ryžu; krátkozrnná ryža Calrose, ktorá sa väčšinou používa na sushi; a škrobové talianske odrody arborio a ryžu carnaroli, ktoré sa zvyčajne používajú na výrobu krémových rizot (per Jessica Gavinová ). A to nie je všetko. Možno vás prekvapí, že Mexiko má aj svoju odrodu ryže, ktorá je taká jedinečná, že ju dokonca chráni mexická vláda.
Ryža Morelos je chválená pre svoju hrúbku a výdrž počas dlhého varenia

 Zber ryže Morelos @MexicoFields/Twitter

mexicanista uvádza, že v Zacatepec sú experimentálne polia, kde sa upravujú a experimentujú s ryžovými zrnami. Polia sa nachádzajú v štáte Morelos a jedinečnú mexickú odrodu ryže s názvom Morelos rice dokonca chráni mexická vláda. Táto ryža je chránená označením pôvodu (D.O.), čo znamená, že iba ryža vypestovaná a zozbieraná v Morelos sa môže nazývať ryža Morelos. Ochrana posilňuje výrobný systém a zároveň zabraňuje pirátstvu a kopírovaniu.nahnevaný sad percent alkoholu

Vedeli ste napríklad, že existuje rozdiel medzi parmezánom a Parmigiano-Reggiano ? Slávny taliansky syr Parmigiano-Reggiano sa kopíruje po celom svete a predáva sa ako parmezán, a preto je chránený talianskou vládou. Tieto chránené potraviny ľahko spoznáte podľa ochrannej známky na obale (cez Forbes ).

Čo však robí ryžu Morelos tak jedinečnou, že ju chráni vláda? No je to preto, že väčšina z nich je ručne zbieraná a bielená z kozmetických dôvodov. Väčšina ľudí ju však miluje, pretože sa z nej dajú pripraviť sladké aj slané jedlá bez toho, aby sa rozpadla. Je dostatočne hustý na to, aby sa dal vyrobiť neuveriteľné omáčky a dusené mäso a väčšina kuchárov ho používa s paradajkami, cibuľou a cesnakom na dosiahnutie najlepších výsledkov. Keď si teda budete nabudúce kupovať ryžu, hľadajte balíček s frázou „Arroz del Estado de Morelos“ a skúste s ňou variť. Ktovie, možno v tomto procese vymyslíte aj nové jedlo.