Prečo čínske jedlo v Massachusetts prichádza s rolkami na večeru

 Vyprážané jarné závitky na tanieri DronG/Shutterstock Chase Shustack


Keď myslíš Americké čínske jedlo , určite si spomeniete na rolky, rezance a tie hranaté papierové škatuľky s kovovou rúčkou. Od otvorenia prvej čínskej reštaurácie v Spojených štátoch v roku 1849 v San Franciscu (per Insider ), Američania si už dlho vychutnávajú čínsku kuchyňu v reštauráciách alebo doma.Samozrejme, ako každá kuchyňa, ktorá bola zamiešaná do americkej kultúry, nie je príliš podobná jedlu, ktoré nájdete v Číne. ( Panda Express a P.F. Changova sú akýmsi amerikanizovaným knockoffom.) Niektoré, ako napr národ Bao , vysvetlite, že neamerické čínske jedlo je navrhnuté na základe myšlienky, že určité jedlá majú určitý význam alebo symboliku, spolu so zameraním na „rovnováhu“ v procese varenia. Epikurický uvádza, že niektorí kuchári narodení v Číne sa vyhýbajú slovu „autentickí“; tradície a štýly aj tých najstarších receptov sa časom menia. Aj keď oranžové kura, ktoré si objednáte z Panda Express, nemusí byť to, čo by ste našli v Číne, stále je to celkom chutné jedlo, ktoré má korene v čínskej kuchyni.
V jednom štáte USA čínska večera nie vždy obsahuje koláčik šťastia a plastový obal na paličky. Namiesto toho dostanete vaječné foo yung a praženicu s čerstvým rožkom, ako by ste dostali z priemernej americkej večere.

Prečo dostávate rožky v Massachusetts?

 Košík rožkov Mauricio Sanches do Prado/ShutterstockPripúšťam, že je to trochu zvláštny pohľad, ak si k objednávke vezmete aj večeru. Ale večera je v skutočnosti symbolom toho, že čínska kultúra sa prispôsobuje nielen americkej, ale aj iným kultúram.

Ako NPR vysvetľuje, že keď slávna čínsko-americká šéfkuchárka Joyce Chen otvorila svoju prvú reštauráciu v Massachusetts, zistila, že uspokojuje veľkú taliansku a írsku robotnícku populáciu. Aby ich Chen lepšie oslovila, prijala niekoľko menších zmien v spôsobe podávania jedla, napríklad nazvala svoje knedle „pekingské ravioli“, aby sa k Talianom lepšie dostala jedlom, ktoré by im bolo o niečo viac známe. Rolky na večeru boli tiež základom talianskych a írskych jedál, takže Chen prijal myšlienku podávania sendvičov „chop suey“. Ďalšie prvky kultúry Massachusetts ovplyvňujúce čínsku kuchyňu prichádzajú vo forme melasového priemyslu v Bostone, ktorý podporoval používanie lepkavého a sladkého sirupu do určitých jedál, vrátane omáčok a kuracieho mäsa.Postupom času sa jej prax podávania chleba k jedlu zasekla a ďalšie čínske reštaurácie v Massachusetts si túto prax začali osvojovať.
Kategórie Novinky Zábava Recenzie