Skutočný rozdiel medzi zmrzlinou a želatinou

zmrzlina Tim Graham / Getty Images

Zmrzlina a gelato majú veľa podobností a niekedy sa dokonca predávajú v rovnakom pulte so zmrazenými dezertmi, čo ešte viac sťažuje rozlíšenie. Aký je teda skutočný rozdiel medzi zmrzlinou a želatinou?


Najstaršia zmrzlina siaha až do Číny, ale moderná zmrzlina sa stala populárnou v 19. storočí, keď technológia umožňovala výrobcom vyrábať a distribuovať ich za prijateľnú cenu a vo veľkých množstvách (prostredníctvom Healthline ). Gelato bolo prekvapivo prvýkrát vyrobené v Taliansku, aj keď sa nezhoduje, či pochádza zo Sicílie alebo z Florencie.Oba dezerty obsahujú ako základ mlieko a cukor. Potom začnú rozdiely. Na zmrzlinu sa používa väčšie množstvo smotany a niekedy aj vaječné žĺtka v pomere k mlieku. V skutočnosti existuje zákonná požiadavka, že zmrzlina musí mať minimálne 10 percent tuku (via Jesť smrek ). Medzitým proces výroby zmrzliny spočíva v rýchlom rozvírení základne, ktorá obsahuje všetok vzduch, ktorý je v štruktúre kvapaliny, skôr ako zamrzne. Vo výsledku môže zmrzlina obsahovať až 50 percent vzduchu, čo dáva zmrzline vzdušnejšiu textúru (cez Southern Living ).
Rozdiely v textúre a chuti medzi zmrzlinou a želatinou

zmrzlina, kornútky na zmrzlinu

Gelato používa menšie množstvo smotany a vaječných žĺtkov v pomere k mlieku. Zákonná požiadavka na tuk v želatíne je 5 až 7 percent. V želatíne je tiež viac cukru. To dáva dezertu zmes, ktorá umožňuje zvýraznenie chutí. Proces výroby želatíny je oveľa pomalší. Mieša sa pri oveľa nižšej rýchlosti, takže konečný produkt je oveľa hustejší ako zmrzlina a želatína sa pohybuje od 20 do 30 percent vzduchu.

Ďalším rozdielom je, že gelato sa topí rýchlejšie ako zmrzlina. Môže to byť dôležitá informácia, ak objednávate vonku alebo v kaviarni. Zvážte, že zmrzlina je skladovaná pri 0 stupňoch, zatiaľ čo želatína je zvyčajne uchovávaná okolo 15 stupňov.Spôsob, akým tuk ovplyvňuje jazyk, vytvára rozdiel v chuti medzi týmito dvoma mrazenými dezertmi. Keď tuk pokryje jazyk, je ťažšie odhaliť menšie rozdiely v príchuti. Podobný účinok má aj zima. Pretože zmrzlina má vyšší obsah tukov a je zvyčajne chladnejšia ako želatína, chute zmrzliny sú menej výrazné.

Gelato je dobré na zvýraznenie jemných chutí a ako prostriedok na preukázanie doplnkových chutí v kulinárskych výtvoroch, zatiaľ čo zmrzlina sa lepšie hodí na zvýraznenie jednoduchších a bohatších chutí. Tak či onak, mňam!