Skutočný dôvod, prečo jeme Turecko na Deň vďakyvzdania

Nemôžete myslieť na Deň vďakyvzdania bez toho, aby ste mysleli na moriaka. Nie je to iba stredobod nespočetného množstva večerných stolov, sú to aj zvyšky morčacích sendvičov, morčacej polievky a koláčov z morčacích kotlíkov. Ale prečo (a kedy) sa morka stala základom Dňa vďakyvzdania, ktorým je dnes? Ukazuje sa, že existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo tento obrovský vták končí na stoloch po celej krajine.


Sú to pôvodné vtáky

Pokiaľ ide o zdroje potravy, pravdepodobne ste veľkým fanúšikom pohodlia. Naši predkovia sa nijako nelíšili a jedným z dôvodov obľúbenosti moriaka je, že je to vták pôvodom zo Severnej Ameriky . Fosílne záznamy ukazujú, že existujú už asi päť miliónov rokov. Prvýkrát sa udomácnili v Mexiku storočia, predtým, ako na kontinent vstúpil akýkoľvek Európan, a až v 16. storočí osadníci priniesli veľké vtáky na sever do dnešnej Ameriky. Zobrali ich tiež do Európy, kde boli obrovským exotickým hitom, a keď pri pobreží Atlantiku vznikli prvé osady, boli tam aj moriaky.Divoké morky sa dlho nachádzali iba na niekoľkých miestach po celej krajine. V 40. rokoch minulého storočia bol ich počet taký nízky, že sa do nových oblastí dostávali v nádeji, že posilnia ubúdajúcu populáciu. Teraz sú vo všetkých 48 kontinentálnych štátoch.
chladničky s výrobníkmi ľadu na nugetky

Sú veľké ... a dosť zbytočné

„To je neuveriteľne drsné pozorovanie,“ smutne povieš. Aspoň najskôr odložte morčací sendvič! Súčasťou nevyhnutnosti prípravy rodinnej večere na Deň vďakyvzdania je dostatok jedla pre všetkých hostí, a pretože vždy ide o rodinu, vždy to znamená zabezpečiť dostatok mäsa na stole. Pretože morky sú veľké a jeden vták dokáže uživiť celú rodinu, je to jednoduchšie ako obetovať a uvariť tucet kurčiat.

najlepší spôsob, ako zohriať lososa

Je toho viac aj praktickosť toho . Kurčatá sú cenné z iných dôvodov, predovšetkým z vajec. Keď ste nemohli ísť dole do obchodu s potravinami, aby ste dostali jedlo na celý týždeň, ľudia museli premýšľať dlho. Pokiaľ ide o výrobu potravín, táto skupina tuctov kurčiat môže držať vajcia na stole ešte dlho po skončení vďakyvzdania. Ostatné veľké zvieratá boli tiež užitočnejšie nažive ako ako hlavné jedlo pre jedno jedlo. Kravy pracovali na poliach a spolu s kozami vyrábali mlieko a zasa mliečne výrobky. Bravčové mäso bolo neuveriteľne bežné a ak by ste sa chystali na špeciálne sviatky? No, každodenná šunka a slanina by to jednoducho neprerezali. Morky boli iba na zjedenie a už vám nebudú chýbať žiadne ďalšie výrobky, akonáhle budú preč.Charles Dickens s tým mohol mať niečo spoločné

Deň vďakyvzdania začína sviatočné obdobie a je bežné, že na Vianoce si dáte aj morku. Niektorí historici si myslia, že sú spojené dve najšpeciálnejšie večere roka a že to môže mať niečo spoločné s popularitou Charlesa Dickensa a Vianočná koleda . Keď kniha vyšla v 40. rokoch 19. storočia , predstavila americkému publiku myšlienku, že moriak je niečo mimoriadne zvláštne. To je to, o čo sa chce rodina Cratchitovcov najviac podeliť na svete, a nedlho po knihe si morky začali získavať popularitu vo vyšších spoločenských úrovniach. Keď sa morky ponorili do ceny, neskôr sa spájali skôr s robotníckou triedou a s pripomienkou toho, koľko mali mäsa, koľko členov rodiny mohli kŕmiť a ako efektívne boli peniaze. Do tej doby však boli pevne zakorenené v našich sviatočných tradíciách.

Vplyv Abrahama Lincolna

Getty Images

Skutočná oslava Dňa vďakyvzdania sa datuje ( minimálne oficiálne ) až do roku 1777, keď ho akt kontinentálneho kongresu vyhlásil za skutočný sviatok. Bolo to však počas prezidentovania Abrahama Lincolna, keď bol Deň vďakyvzdania opäť vyhlásený za celonárodný sviatok. Bolo to v roku 1863 a načasovanie bolo naozaj perfektné. Národ nikdy neutrpel také rozdiely ako v občianskej vojne, a to bol spôsob, ako všetkým pripomenúť všetko, za čo musia byť vďační.rozdiel medzi majom a zázračným bičom

O tri roky skôr, tesne po svojom zvolení, začal Lincoln tradíciu neoficiálnou večerou vďakyvzdania, ktorá obsahovala pečeného moriaka, údajne jeho obľúbené jedlo. Do roku 1864 organizácie v celej krajine zachytili príčinu toho, že vojaci mali všetky ozdoby a upevnenie na oslavu Dňa vďakyvzdania bez ohľadu na to, kde boli, a že tento obrovský projekt zahŕňal (uhádli ste!) Zhromažďovanie moriek pre nich.

Rodine Lincolnovcov sa tiež pripisuje zásluha o zahájenie tradície vydávania prezidentského milosti pre najšťastnejšie moriaka (aj keď sa to historicky stalo okolo Vianoc). Všetko pomáha cementovať morku na jej ikonickom mieste ako jedlo vďakyvzdania.

Bola teda morka vždy v ponuke na Deň vďakyvzdania?

Je to jedna vec, na ktorej sa historici zrejme nedokážu dohodnúť, aj keď existujú značné dôkazy o tom, že morky sú po celé storočia obľúbeným večerným menu. Pokiaľ ide o úplne prvý Deň vďakyvzdania, hovoríte o oslave úrody, ktorá sa stala v roku 1621. Existujú iba dve správy očitých svedkov o tom, čo sa stalo počas tohto trojdňového sviatku: list napísaný Edwardom Winslowom a zaslaný späť do Anglicka a písomný záznam od guvernéra Plymouthu Williama Bradforda. Zatiaľ čo Winslow vôbec nespomína morky, Píše Bradford „A okrem vodného vtáctva tu bola veľká zásoba divých moriek, ktorých si okrem diviny, atď., Brali aj veľa.“

Zdá sa, že to dosť zreteľne naznačuje, že morky tam aspoň boli, ale neznie to, akoby boli hlavným jedlom. V skutočnosti nikdy nešpecifikuje, že sa jedli na hostine. Existujú kopa iných vecí ktoré spomenuli kronikári prvého vďakyvzdania a medzi tieto jedlá patrí zverina a „vták“. To sa pravdepodobne týka husí a kačiek a ryby a morské raky tvorili pravdepodobne tiež veľkú časť tohto slávnosti úrody. Neboli koláče (ešte neboli nič), ale bolo tam veľa koreňovej zeleniny a tekvíc v depresívne ne-koláčovej podobe. Pokiaľ ide o stredobod jedla? Možno ani jedna nebola. Napokon, trvalo to nakoniec tri dni, a to je veľa slávností, cez ktoré sa dá prejsť. Nehovoriac o následnom čistení. Pri tohtoročnom upratovaní vlastnej kuchyne myslite na tých úbohých ľudí bez umývačky riadu.