Zvláštna história za zmrzlinovými pohármi

Zmrzlinový pohár v miske

Zmrzlinové poháre sú letnou základňou a keď začne byť horúco, nie je nič ako veľká obľúbená misa. príchuť zmrzliny s čokoládovým sirupom a na vrchu čerešňa. Ale aj keď zmrzlinové poháre dnes nájdete takmer všade, nebolo to tak vždy a o pôvode zmrzlinových pohárov sa horko diskutuje.


Niekoľko miest tvrdí, že sú miestom, kde bol vynájdený prvý zmrzlinový pohár, vrátane Two Rivers, Wisconsin; Ithaca, New York; Evanston, Illinois; a Cleveland, Ohio (via Roľnícky kalendár ). Podľa New York Times „Dve rieky a Ithaca“ už roky bojujú o mesto, o ktorom sa môže tvrdiť, že je rodiskom pohárov. Obyvatelia dvoch riek veria, že Edward C. Berners vynašiel prvé poháre v roku 1881 po tom, čo ho zákazník požiadal, aby pokvapkal zmrzlinu čokoládovou omáčkou. Údajne Berners začal výtvor predávať v nedeľu za 5 centov, odtiaľ pochádza aj názov.Obyvatelia Ithaky však tvrdia, že miestny Chester Platt vynašiel prvé poháre v roku 1892, keď kňazovi podával vanilkovú zmrzlinu pokrytú višňovým sirupom s kandizovanou čerešňou na vrchu (cez New York Times ). Kňaz navrhol pomenovať odvar po dni, v nedeľu, predtým, ako sa pravopis neskôr zmenil.
Prečo vznikli zmrzlinové poháre

Zmrzlinový dezert

Napriek rôznym príbehom a mestám vyhlasujúcim, že sú skutočným rodiskom zmrzlinových pohárov, v každom je niekoľko spoločných prvkov, ktoré smerujú k pôvodu tohto dezertu. Podľa Roľnícky kalendár Jedna časť príbehu, ktorá sa všeobecne uznáva, je, že zmrzlinové poháre boli výsledkom Modrých zákonov. Tieto zákony vychádzajú z náboženstva a zvyčajne obmedzujú alebo zakazujú činnosti, ktoré by sa mohli považovať za hriešne. Jeden modrý zákon, ktorý existoval v 19. storočí, spôsobil, že v nedeľu bol predaj sódy nezákonný, čo robil problém každému, kto mal rád zmrzlinové limonády alebo plávajúce korenové pivo. Prvé zmrzlinové poháre stranou, drogérie začali na dodržiavanie zákona používať namiesto sódy čokoládovú omáčku.

Debata o príbehu o pôvode sa znova zahrieva, pokiaľ ide o označenie názvu „sundae“. Roľnícky kalendár uvádza, že niektorí obyvatelia mesta Evanston v štáte Illinois tvrdia, že sú zodpovední za meno, a zmenili ho z „nedele“ (pravdepodobne inšpirovanej modrým zákonom, ktorý v nedeľu zakazuje predaj sódy, ktorý viedol k vytvoreniu zmrzlinových pohárov), na „sundae“ niekedy bod na konci 18. storočia. Iní tvrdia, že sa pravopis zmenil, aby sa niekto neurazil, zatiaľ čo iný príbeh hovorí, že sa zmenil, aby bol dezert predajný v ktorýkoľvek deň v týždni.Aj keď je nepravdepodobné, že budeme niekedy presne vedieť, kto ako prvý pokvapkal zmrzlinou čokoládu zmrzlinou a nazval ju pohárom, mnohé fakty sú podobné príbeh od príbehu. Bez ohľadu na to, odkiaľ tento dezert pochádza, jeho popularita a jedinečný vzhľad ho určite nikam nevedú.
Kategórie Komiks Exkluzívny Iné