Pravda o talianskom jedle

„Il cibo é l'essenza della vita.“ Jedlo je podstatou života. Pre Talianov to platí už viac ako 2 000 rokov. Obyvatelia Talianska žijú, aby jedli, a je to viditeľné na ich ocenení dobre pripravených jedál a ich záujme o každú ingredienciu a miesto, kde sa pestovala. Tento prístup k jedlu je ústredným bodom „l'arte della cucina“, umenia talianskej kuchyne, aké existuje v Taliansku. Bez ohľadu na to, ako veľmi si v USA zatíname rohy stravovanie z farmy na stôl , títo paisanos to vymysleli, a keď nemohli nájsť veci čerstvé alebo autentické, kúpili si to najbližšie, čo mohli - či už to bolo čerstvé, mrazené alebo konzervované - a urobili zámenu. Preto taliansko-americké jedlo nie je nič podobné ako jedlo v Taliansku.


hunan kurča vs všeobecné tso

Existuje však jedna vec, ktorú majú obe talianske kuchyne spoločnú: prudké odhodlanie a ocenenie pre rodinu. Taliani na oboch stranách Atlantiku radi zdieľajú chutné jedlo s priateľmi a rodinou, a keď je večera, tým je to tým veselšie.Mnoho prvých návštevníkov z USA do Talianska je prekvapených výraznými rozdielmi v spôsoboch stolovania, jedálnych lístkoch a tradíciách. To isté platí pre Talianov pri návšteve USA. Objavme niečo z pravdy o talianskom jedle.
Taliani večerajú na kurzoch

Stravovanie v Taliansku nie je len obživou. Je to spôsob života, ktorý si treba vychutnať, užiť si ho a nikdy sa nenáhliť. I keď budú mať pracovný deň rušný, Taliani budú mať obed o troch chodoch a potom sa vrátia späť do práce. Neuvidíte ich robiť divoké, chuťové a 30-minútové pomlčky za svojím stolom. Stravovanie v kurzoch (malé porcie sú kľúčové) sa považuje za civilizovanejšiu a zdravšiu na trávenie. Či už ide o pranzo (obed) alebo cena (večera), k podávaným jedlám je postup od regiónu k regiónu takmer univerzálny.

V Taliansku je hlavným jedlom obed, nie večera. Večera je zvyčajne ľahká a bude obsahovať jednoduché jedlá ako frittata s polievkou alebo šalátom. Veľké jedlo sa podáva v poludnie, je v nedeľu, keď sa generácie širšej rodiny zhromaždia pri stole a vychutnávajú si plnohodnotné jedlo s niekoľkými chodmi, ktoré si môžete vychutnať počas dlhého popoludnia.Tu je rozpis typických chodov podávaných na obed a večeru. Nie každý chod sa bude jesť každý deň a pri zvláštnych príležitostiach bude zahrnuté ešte viac jedla, môžete však rátať s tým, že sa budú pravidelne jesť najmenej dve alebo tri.

Na začiatok jedla je predjedlo, často tanier miestnych syrov a salumi alebo prepracovanejšia ukážka nakladanej zeleniny, crostini alebo olív. Primo piatto je prvý chod a v závislosti od regiónu to bude rizoto, polenta alebo cestoviny (čerstvé alebo sušené), po ktorých bude nasledovať druhý chod. Secondo je to, čo by sme považovali za hlavné jedlo, pretože je to mäso alebo ryby doplnené o contorno (príloha), ktoré je často verdura (zelenina) alebo zložený šalát vyrobený zo zeleniny a iných prísad. Zelené šaláty prichádzajú na konci jedla alebo sa môžu podávať s contorni a primo secondi. Šaláty sú osviežujúco jednoduché a syr je pred dezertom dolci.ezekielsky chlieb vs Daveov zabijaci chlieb

Ako sa stravujú Taliani: predjedlá a cestoviny

Predjedlá majú byť len teasery, nie ako porcie v plnej veľkosti, takže neočakávajte, že by ste jednu zdieľali medzi dvoma ľuďmi. To, čo povzbudí vašu chuť k jedlu, sa líši v závislosti od miestnych druhov mäsa, syrov, morských plodov a produktov. Predjedlo môže byť také jednoduché ako tanier s marinovanými olivami s chlebom a syrom alebo s radom olív, nakladanej zeleniny, syra, salámy, bruschetty a jednohubky.

Cestoviny sú často malým druhým chodom. Môže to byť klasické piemontské jedlo ako agnolotti („kňazské klobúky“). Keď je to v poriadku, so svetom je všetko v poriadku. Tieto malé obdĺžnikové vankúše na cesto majú krásne zvlnené okraje a sú naplnené bylinkami a duseným bravčovým, hovädzím alebo teľacím mäsom, potom pokryté čerstvou šalviou osmaženou na masle a posypanou parmezánom. Žiadne dva recepty nie sú podobné a každé mesto má svoju vlastnú variáciu.

Cestoviny v Taliansku sú iné

Ak ste Američan v Taliansku a myslíte si, že pizza je iná, počkajte, kým si objednáte cestoviny. Cestoviny prichádzajú v malých dávkach a čašníci sú zmätení, keď si objednáte „klasiku“. Chcú vedieť, kto je Alfredo a prečo pre neho objednávate fettucini. Potom ste zmätení, pretože vaše fettucini prichádzajú poliate maslom a parmezánom a hovorí sa tomu „al burro“. V skutočnosti sa zdá, že väčšina cestovín nemá na sebe veľa omáčky alebo mäsa. Prečo? Pretože talianski kuchári minimalizujú prísady, takže môžete každý kúsok ochutnať a vychutnať a oceniť kombináciu prísad v miske.

Čím sa teda líši jedlo v Taliansku? Najprv, bolonská omáčka , alebo ragu alla bolognese, je bohatá mäsová omáčka z Bologne. Táto chutná mäsová omáčka sa tradične podáva na cestovinách tagliatelle alebo k pečeným lasagnam a nikdy sa nepodáva na špagetách. Vždy. Špagety, ktoré pochádzajú z južného Talianska, sa nikdy nepodávajú s polpetti (fašírkami). V skutočnosti sa polpetti vôbec nepodávajú s cestovinami a nikdy nemajú veľkosť softballu.

Nečakajte, že uvidíte krevety topiace sa v cesnakovej maslovej omáčke nad špagetami. Ak vás predtým oblaky cesnaku odvrátili, oceníte jemný dotyk cesnaku, ktorý niekedy sprevádza jedlá. Zoznam je dlhší, ale pochopíte to: veľké dávky mäsa sa na cestovinách nepostriekajú.

Druhý kurz a ďalšie

Pokiaľ ide o kurz mäsa, porcie sú malé a podávajú sa s contorni. V severných regiónoch by to mohlo byť pečené bravčové mäso podávané s restovanými miestnymi hubami. Tieto šampiňóny, ktoré sú známe svojou chuťou, sú intenzívne ochutené a aromatické a dokonale sa hodia k miestnemu bravčovému mäsu. Secondo je miesto, kde nájdete klasické polpetti alebo fašírky podávané s ľahkou omáčkou. (A znova, nikdy nie nad cestovinami.)

Šaláty nezačínajú jedlo; signalizujú koniec a sú určené na očistenie podnebia. Veci sú udržiavané ľahké a jednoduché so zmesou šalátu, nakrájaných paradajok, ak sú v sezóne, a s lososom jednoduchého vinaigrettu. To je všetko. Šalát nie je naskladaný so syrom, údeninami alebo hustými dresingmi - práve to čerstvé zo záhrady. Ak chcete trochu syra, môžete si dať syrový kurz pred alebo pred dezertom a môžete si zvoliť jeden z viac ako 400 miestnych syrov .

olivové záhradné polievky a šalát špeciálne

V závislosti od sezóny môže byť dolci miskou práve nazbieraného ovocia, čo je neodolateľný dezert šišky , želatíny, koláče, koláče alebo pečivo. Môžete skončiť s kávou a v závislosti na nálade alebo spoločnosti, posledné crescendo: digestívum. Popularita koktailov, liehovín a likérov spôsobila, že sa v Amerike viac týchto nápojov stáva bežnými, takže si zdvihnite pohár a napite sa koláča Limoncello. Vyrovná to vaše jedlo, ak ste (nejako) zjedli trochu viac.

Chlieb nie je kurz

Chlieb vám môže veľa povedať o tom, ako sa stravujú Taliani: z jedného regiónu do druhého je chlieb rovnako rozmanitý ako krajina. Podáva sa so salámou alebo syrom na antipasto a ako crostini alebo bruschetta poliate čerstvými letnými paradajkami. Chlieb sa však nejedáva počas celého jedla a medzi jednotlivými chodmi sa určite nerozptyľuje. Spravidla sa podáva k hlavnému jedlu a šalátu, hlavne preto, lebo Taliani milujú vyrobiť topánku „(„ Urobte si topánku “): omáčku z taniera očistite kúskom chleba.

Upozorňujeme však, že to nie je považované za vhodné na verejnosti alebo ako hosť v domácnosti niekoho iného. Najlepšie je vyhradiť si uctenie tejto talianskej tradície doma alebo medzi priateľmi, ktorých poznáte o niečo lepšie.

Táto tradícia je stará storočia. Na miestach ako Toskánsko a Umbria , je to rovnako spôsob vyčistenia taniera, ako aj politické vyhlásenie odhaľujúce vaše spoločenské postavenie. V oboch regiónoch sa pripravuje taký chlieb, ktorý neobsahuje soľ. Tento druh chleba je pozostatkom chudých období, keď sa ťažko získavala soľ. Bol tak ťažko zdanený, že si ho ľudia nemohli dovoliť použiť na svoj chlieb alebo to odmietli napriek prehnaným daniam. Len si nerobte jedlo z chleba: je to podporný člen obsadenia, nie hviezda. Scarpetta zlepšuje chuť chleba.

Víno je súčasťou jedla

Dve fľaše sú známym pohľadom na každý stôl. Sú stĺpmi výberov nápojov v Taliansku: fľaša vína a fľaša naturálnej (neperlivej) alebo frizzante (perlivej) vody a nič iné. Víno sa vyrábalo v Taliansku, odkedy napísal Homér. Z jedného regiónu a dediny do druhej nájdete výnimočné víno v každom štýle vyrobenom s použitím 350 rôznych hrozna , z ktorých mnohé sú nejasné dokonca aj v Taliansku. Taliani sú pochopiteľne hrdí na túto neuveriteľnú vínnu históriu a nikdy neobídu bez vína. Pre jedlo je nevyhnutné, pretože víno je pre Talianov jedlo.

Čokoľvek, čo môže odvrátiť pozornosť od jedla alebo zabrániť tomu, aby stravníci skutočne ochutnali, čo jedia, sa ignoruje. Taliani zbytočne nezaťažujú svoje chúťky ťažkými omáčkami a sladkými nápojmi počas jedla. Káva, sóda a koktaily sa nepodávajú, pretože vám bránia ochutnať, čo jete. Ak raz všetko ochutnáte, ten šumivý nápoj vám vôbec nebude chýbať. Víno dopĺňa jedlo a voda vám umožní správne ochutnať to, čo jete. Teraz, to, že si jedlo nezmiešajú, ešte neznamená predjedlo (nápoj pred večerou) a zažívacie (nápoj po večeri) sú mimo stola. Taliani majú koniec koncov rozsiahly repertoár likérov a tonikov, ktoré musíte vyskúšať.

Čo sa deje s talianskou pizzou?

Navštívte Taliansko a hneď si všimnete, že veľa jedál, od latté po pizzu, sa zdá byť z alternatívnej dimenzie. Taliansko bolo súborom regiónov, ktoré sa navzájom veľmi odlišovali, akoby išlo o nezávislé národy. Nedostatok ciest a dopravy udržiaval každý región izolovaný od ostatných regiónov a posilňoval tvrdú lojalitu k regiónom, mestám a malým dedinám. Kultúrne bol každý región ostrovom s vlastnými tradíciami. Až v dobe modernosti a konca druhej svetovej vojny sa rozšírila znalosť regionálnych kuchýň. Potraviny z jedného regiónu do druhého nakoniec migrovali a o svoje miestne jedlá sa podelili so svojimi talianskymi kolegami.

Aj keď pizza pochádza z Neapolu v Kampánii, migrovala na sever a na juh a teraz sa často podáva s polevou, ktorá odráža miestne dostupné jedlá. Američanov môže zmiasť neochvejná lojalita, ktorá stále rozdeľuje jeden región od druhého. Viete, čo je pizza, a spoznávate Pizza margherita , ale to je všetko. Existujú pizze pokryté zemiakmi, mušľami, kukuricou, brokolicou, nakrájanými hruškami a modrým syrom Gorgonzola, ale keď si objednáte pepperoni pizzu, vaša pizza je posiata paprikami (po taliansky „peperone“) a ľudia okolo vás jedia svoje pizze nože a vidličky.

Bary sú v Taliansku rôzne

V Amerike sú bary miesto, kam sa vydáte na šťastnú hodinu, ale v Taliansku a bar je ďaleko od tmavých kĺbov, kde sa motáme. Tento druh baru je srdcom okolia a je miestom, kde si môžete skoro ráno dať rýchlu kaviareň, zastaviť sa na panini a šaláte, vychutnať si želatínu a večer pred večerou zájsť na aperitív.

dunkin donuts hash browns

Od hostí sa očakáva, že najskôr zaplatia za svoje jedlo. V niektorých malých baroch si možno budete musieť priplatiť za sedenie. Niektoré bary predávajú ľahké jedlá, ale väčšina predáva iba veci, ktoré si môžete kúpiť na cestách alebo si ich vziať domov, ako pasticceria (koláče) a veľa z nich predáva kaviarne celý deň. Tí staromódni, ktorí sa nazývajú tabaccheria, predávajú cigarety, lístky do lotérie a lístky na autobusy a umožňujú vám platiť účty, nabíjať telefón atď.

Káva nie je len šálka kávy

Štamgasti spoločnosti Starbucks zistia, že káva v Taliansku je oveľa viac ako len chvíľka prchania po papierovej šálke horúcej kávy s odsekovým menom. Káva, jej príprava a obsluha, je ako komplikovaný balet s mnohými tanečníkmi, činmi, scénami, tradíciami a pas de deux. Musíte šliapať živo a poznať svoju úlohu, inak sa potknete, strápnite sa a možno niekoho urazíte, ak urobíte chybu.

Prestaňte si objednávať cappuccino kedykoľvek okrem rána. Je to raňajkový nápoj, nepodáva sa po poludní a otravuje sakra Talianov, keď si ich objednáte na obed alebo večeru. Espresso sa tak nikdy nehovorí: je to proste un caffé. Prvá káva ráno sa nazýva moka a neobsahuje čokoládu. A nečakajte, že všade nájdete latté a komplikované kávové nápoje.

Namiesto toho navštívte nádherné tradičné kaviarne, ktoré podávajú kávu ako posvätnú tekutinu v posvätných chrámoch až po kofeín. Tieto architektonické skvosty sú starožitné pamiatky doplnené o vynikajúce obložené salóny, mramorové pulty a podlahy a kávové nápoje podávané v šálkach jemného porcelánu, ktoré odrážajú luxusnú kvalitu uctievaného nápoja. Kariérni baristi vytvárajú špeciálne kávy varené na objednávku, ktoré sa dodávajú v samostatných pohároch podľa receptúry. Existuje jazyk a litánie zvykov musíte sa naučiť skôr, ako si objednáte, ale akonáhle sa naučíte kód, budete na dobrej ceste k tomu, aby ste si mohli vychutnať pravý taliansky spôsob života a stravovania.

Gelato určite nie je zmrzlina

Je to zábavné, že „gelato“ znamená v taliančine „zmrzlina“, ale to je jediné, čo má spoločné s americkou verziou. Stačí sa pozrieť na zelené, modré a purpurové farby pop art zmrzlín, ktoré lemujú police mrazničiek v obchode s potravinami, a rozdiely sú očividné. Zmrzlina v americkom štýle je bohatšia, hustejšia a tučnejšia (10 percent a viac) vďaka väčšiemu množstvu smotany ako mlieka v recepte. Je tiež ťažší, pretože je rozprúdený plný vzduchu pri vysokej rýchlosti a vysoký obsah tuku spôsobuje, že zmrzne tak tvrdo ako kameň. Na udržanie tejto hustej textúry a na zabránenie stvrdnutiu je zmrzlina často naplnená emulgátormi, stabilizátormi a konzervačnými látkami, čo je na chuti zrejmé.

Sam's Club vs Costco

Naproti tomu gelato je couture mrazených pochúťok a má hodvábnu, hladkú viskozitu, ktorá sa topí v ústach, pretože má viac mlieka ako smotany. Vďaka tomu je želatína prirodzene stabilnejšia pri vyšších teplotách, a tak uvoľňuje neuveriteľné príchute, keď sa topí na jazyku. Ako vidíte, želatína nie je len zábavná pochúťka, a aby sa chránil jej status dôležitej potraviny, existuje dokonca aj oficiálna pečiatka schválenia, ktorá zaručuje, že želatína je vyrobená iba z tých najlepších ingrediencií. Keď kupujete gelato v gelaterii, vyhľadajte štítky s nápismi „produzione propria“ a „artigianale“. Vďaka tomu budete vedieť, že želatína bola pripravená vlastnými rukami iba s použitím prírodných surovín a overených receptov.

Olej a maslo

Kedykoľvek navštívite inú krajinu, je užitočné mať k dispozícii kuchársku skratku, ktorá vám pomôže pochopiť kuchyňu a kuchárske tradície. V Taliansku je to rýchly spôsob, ako zistiť, ktoré regióny používajú na varenie olivový olej a ktoré zase maslo. Spravidla nájdete maslo, ktoré sa používa viac v severných oblastiach a olivový olej je bežnejšie v južných, ale na niektorých miestach sa používa oboje.

Všimnete si, že na stole chýbajú určité veci a obsluha v talianskych reštauráciách, počnúc košíkom s chlebom s maslom, ktorý je v talianskych reštauráciách v USA takmer povinný. Chlieb nie je predjedlo ani sa nepodáva kvapky balzamikového octu alebo sypanie hrubého čierneho korenia alebo čokoľvek hlúpe, o čom sa nás reštaurácie snažia presvedčiť, je autenticky talianske. V Taliansku sa na varenie používa maslo a olivový olej. V niektorých regiónoch sa na čerstvo uvarené cestoviny naleje malé množstvo olivového oleja, aby boli veci vlhké a aby sa zlepšila chuť pokrmu. Na stole nehľadajte malé ramekiny z masla alebo džbány olivového oleja.

Občerstvenie so štýlom

Rýchle občerstvenie v Taliansku ešte nezapustilo hlboké korene, pretože dobré jedlo, pomalé vychutnávanie malých porcií, pochutnávanie si na jedle a spoločnosť sú obdobou talianskeho ocenenia la dolce vita, dobrého života. Keď niekto dobre obeduje, nie je medzi jedlami potrebné nezdravé jedlo, občerstvenie alebo jedlo. Ukradnite si čas na relaxáciu a možno si vezmite merendu (malé občerstvenie) ako vyzdvihnutie až do večere neskôr večer. To je len život a Taliani tento zvyk využívajú na maximum.

Klasická benátska tradícia, ktorú si ľahko zamilujete, sa nazýva „andar a cicheti“. Je rovnako stará a romantická ako obdobie renesancie. Je to súčasť tradície zvanej „ombre“ („tieň“) a kývnutím na storočnú prax pouličných predajcov, ktorí predávajú drobné („cicheti“) občerstvenie pod tieňmi budov počas popoludňajšej prestávky, keď sa začnú prebúdzať chute. a ľudia túžia po troške jedla a dúšku vína. Pred tým je slnko a horúčava príliš intenzívne na to, aby ste mohli myslieť na pohyb alebo jedlo. Predávané na ulici alebo v tme, chladné zákutia úkrytov zvané „ bacari , „tieto malé škvrnky sú najlepším miestom na leňošenie, keď popíjate z malých pohárov vína a oživíte sa elegantným občerstvením pred večerou.