Pravda o pôvode kuracieho mäsa a vaflí

Kuracie a oblátky

V roku 2013 sa uskutočnila NPR kuchárska šou Soľ vyrobili segment na vyprážanom kura a vafliach, ale keď ho nazvali tradičným južanským jedlom, južania sa nebavili - a určite to dali vedieť šou. Jeden južan na to reagoval slovami, že o tomto jedle nikdy nepočuli, zatiaľ čo iný uviedol, že vyrastali na juhu a nikdy predtým nezažili kuracie mäso a oblátky, kým nepracovali v Los Angeles.


Prečo si južania nechcú nárokovať toto jedlo? Je to sladké a slané, chrumkavé a chrumkavé a pre vaše chuťové poháriky kakofónia chutí. Kuracie mäso a oblátky sú jedným slovom dokonalosť. Ale odkiaľ toto jedlo vzniklo a prečo sú južania tak proti tomu, aby ho zrodili? Je to maslo? Sirup? Čo by to mohlo byť?NPR sa rozhodol nadviazať na spoluprácu s riaditeľom Aliancie južných potravín a autorom Vyprážané kurča: Americký príbeh , John T. Edge. Keď sa Edge opýtali, čo je to za kuracie a vaflové jedlo, definitívne vyhlásil, že ide o južné jedlo, „... ale južné jedlo bolo raz alebo dvakrát odstránené z juhu.“ Čo to znamená?
Genéza kurčiat a vaflí a jej popularita sú v skutočnosti akési zložité.

Ako sa zrodilo kombo s kuracím mäsom a oblátkami

Kuracie a oblátky Astrid Stawiarz / Getty Images

Edge zaujme strednú cestu a vo svojej knihe odhaľuje, že východné aj západné pobrežie nesú vinu za popularitu kurčiat a oblátok - zdanlivo pekný spôsob, ako uspokojiť južanov, ktorí nechcú, aby kuracie a oblátky boli južanmi. Ďalej historik jedla predpokladá, že dynamické duo pravdepodobne vzniklo už v čase, keď Thomas Jefferson predstavil Američanom vaflovač, ktorý si priniesol z exkurzie do Francúzska.Výskum spoločnosti Edge je v súlade s teóriou iného autora, že jedlo bolo pripravené zotročenými Afričanmi, ktorí na výrobu vaflí použili cesto z ryžovej múky, ktoré by bolo tenšie a chrumkavejšie ako to, čo si dnes pochutnávame. Ako sladkú zložku použili konzervy a podávali ju s vyprážaným kuracím mäsom.

Od tejto chvíle sa jedlo vyvíjalo ďalej. Podľa historika jedla na duši Adriana Millera, ktorý tiež napísal knihu ocenenú Jamesom Beardom s názvom Soul Food: Prekvapujúci príbeh americkej kuchyne Nemeckí prisťahovalci z 19. storočia pripravili svoju verziu kuracieho mäsa a oblátok na nedeľnú večeru, kde duo udusili v omáčke. Čoskoro sa stal „zlatým štandardom pohostinstva na plantážach“, napísal (prostredníctvom Môj recept ).Moderné kuracie mäso a oblátky

Kuracie a oblátky

Rýchly posun vpred v 30. rokoch 20. storočia a lahodná a delikátna verzia kuracieho a vaflového nápoja inšpirovaná dušou, ktorú si dnes pochutnávame, si našli cestu v ponuke Well's Supper Club v Harleme. Táto slávna reštaurácia bola navštevovaná ľuďmi ako Sammy Davis Jr. a Nat King Cole. Tieto jazzové ikony by sa tam ocitli v neskorých večerných / skorých ranných hodinách po ukončení večerných vystúpení v kluboch po meste.

Kuracie mäso a oblátky slúžili ako kompromis medzi večerou a raňajkami. Párovanie sa konečne dostalo na taniere a jedálne lístky reštaurácií v Kalifornii na začiatku 70. rokov, ako prvé v reťazci rýchleho občerstvenia v Long Beach s názvom Roscoe's. Dnes je toto jedlo jedlo „kedykoľvek chcete“, ktoré sa podáva u večerníkov, miest rýchleho občerstvenia a všade v luxusných reštauráciách.

Ak vás zaujíma, či existujú pravidlá etikety s kuracím mäsom a oblátkami - krátka odpoveď je nie. Jedinou smernicou je, aby bolo kurča na kosti a Edge odporúčal pokvapkať javorový sirup na miske a postriekať ho Tabasco .