Nevypovedaná pravda Clif Bars

Clif bar na stole Clif

V týchto dňoch je ulička s energetickým barom v obchode s potravinami plná od podlahy po strop s ponukou všetkého, čo obsahuje rôzne odrody vašej záhrady, ako sú obilie a sušené ovocie, až po bizonie mäso a kuracie mäso so Sriracha ( Epické ustanovenia ). Kedysi bol výber podstatne obmedzenejší.


Jednou z tyčí, ktorá predchádza mnohým novým keto a bezlepkovým variantom, je Clif Bar s charakteristickým štítkom horolezca, ktorý sa javí ako veľmi nechtové stúpanie. Novšie iterácie priniesli slávnych športovcov ako Venus Williams a Megan Rapinoe do športových póz (via Amazon ).Keď bolo len niekoľko možností, pracovník továrne na bicyklové sedadlá v Berkeley menom Gary Erickson mal zjavenie počas 125 kilometrov dlhej cyklistickej jazdy po Bay Area. Spolu s priateľom priniesli so sebou poltucet energetických tyčiniek a počuli, ako to Erickson povie na telefóne Pohovor NPR v roku 2016, „pozrel som sa na šiesty a iba som povedal, v žiadnom prípade. Nemôžem urobiť ešte jednu. Radšej budem hladovať, ako jesť ďalšie z nich. A obrátim sa na svojho priateľa Jaya a povedal som, viete čo? Dokážem vyrobiť lepšiu energetickú tyčinku. “
Založil obchod v kuchyni svojej matky, hoci jeho mama netušila, čo je to energetická tyčinka. Erickson vysvetlil, že išlo v podstate o ovsené vločky s čokoládou a hrozienkami, bez masla, cukru alebo oleja; spočiatku hovorila, že je to nemožné!

Rodinný podnik

Žena jesť Clif bar Michael Bezjian / Getty Images

Po niekoľkých mesiacoch strávených zdokonaľovaním receptu bol v roku 1992 predstavený bar Clif, ktorý dostal meno po Ericksonovom otcovi Cliffordovi (cez Clif ). Okrem zdieľania lásky svojho syna k vonkajšiemu prostrediu Clif tiež povzbudil svojho syna, aby nasledoval jeho vášne. Spoločnosť bola čoskoro úspešná u cyklistov a horolezcov a získala podiel na trhu v obchodoch s potravinami po celej krajine.Príchute tyčiniek - napríklad Blueberry Crisp, Crunchy Peanut Butter a Chocolate Chip - odlišujú Clif od seba. Jednoduché prísady, ktoré nájdete vo vnútri: ovsený vločka, sušené ovocie, orechy a semená. Tyčinky Clif sú zo 70 percent organické a neobsahujú trans-tuky, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, GMO alebo umelé arómy.

Mimo barov, ktoré ich preslávili, Clif nakoniec predstavili produkty ako energetické gélové vrecká, energetické žuvačky a zmesi nápojov s elektrolytom. Dnes do portfólia spoločnosti patria aj bary Luna, ktoré sú predávané ženám, a Clif Kids okrem iných produktov.Dnes je Erickson spolu so svojou manželkou Kit Crawfordovou stále generálnym riaditeľom spoločnosti. Raz však bol blízko k podpisu všetkého v roku 2010, keď mu spoločnosť Quaker Oats ponúkla 120 miliónov dolárov na kúpu značky (prostredníctvom Inc ). Bol takmer presvedčený, že spoločnosť predá, ale na ceste do kancelárie svojho právnika, kde podpísal papiere, sa Erickson rozhodol dohodu ukončiť. „Toto je môj život,“ povedal anketárom, „a toto sú naši zamestnanci, toto je moja rodina a je pomenovaná po mojom otcovi.“

Hlavné zásady Clifa

Muž drží lištu Clif Facebook

Jedna vec, ktorá odlišuje spoločnosť od konkurencie, je to, že sa obzvlášť zaujíma o návrat zamestnancov a spoločenstiev, v ktorých pôsobia. To viedlo k pomerne dôležitým obchodným rozhodnutiam, pretože Erickson to uvádza ako jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol zostať v súkromí. Jeho súkromie mu umožnilo slobodne vládnuť nad vývojom modelu, ktorý vyžaduje „udržanie nášho podnikania, značiek, ľudí, komunít a planéty“ bez zasahovania verejných akcionárov. Tieto vodiace piliere spoločnosti označujú ako päť aspirácií.

Ich záväzok k planéte nie je len to, čo na papieri vyzerá dobre, Clif už roky plní svoje sľuby o udržateľnosti. V roku 2002 bolo ústrediu spoločnosti udelené platinové osvedčenie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), čo je najvyšší štandard, aký môže budova získať, pokiaľ ide o udržateľnosť. Asi 85 percent odpadu spoločnosti je recyklovaných alebo kompostovaných. Ďalším pozitívnym environmentálnym krokom, ktorý spoločnosť podnikla, bolo certifikovanie všetkého kakaa použitého v tyčinkách s čokoládovou príchuťou pochádzajúcich z fariem s certifikátom Rainforest Alliance (prostredníctvom Clif ).

Venovanie zamestnancom

Pikantná tyčinka Clif Bar Facebook

Dnes má spoločnosť Clif Bar sídlo v Emeryville v Kalifornii a zamestnáva okolo 1 200 ľudí. Výrobca energetických tyčiniek - ktorého ponuka je vegánska a zahŕňa tiež Energy Granola a bezlepkové výrobky - je pravidelne radený medzi najlepšie spoločnosti v krajine, pre ktoré pracuje. Zamestnanci spoločnosti sú vždy nabádaní k dobrovoľníckej činnosti - a to aj v pracovný deň.

V roku 2010 bol predstavený plán vlastníctva zamestnaneckých akcií. Zatiaľ čo Erickson a jeho manželka stále vlastnia 80 percent spoločnosti, zamestnanci spoločne vlastnia 20 percent. Pretože sú súkromnou spoločnosťou, od spoločnosti Clif sa nevyžaduje, aby zverejňovali svoje príjmy, odhady však naznačujú, že táto spoločnosť ročne prinesie niečo medzi 500 až 1 miliardou dolárov. Nie príliš ošarpaný pre projekt, ktorý sa začal v domácej kuchyni po tom, čo sa ukázalo ako veľmi náhodná jazda na bicykli.