The Untold Truth Of Coke Zero

koks nula plechoviek George Frey / Getty Images

Po dopade na scénu v roku 2005 „Coke Zero sa stala jednou z najznámejších značiek spoločnosti Coca-Cola. Tento štíhly nealkoholický nápoj, ktorý je dnes známy pod značkou „Coca-Cola Zero Sugar“, dnes pohodlne sedí na tomto kolovom partenóne so svojimi nie príliš odlišnými súrodencami: Dietná kola a koks sám.


Príbeh Coke Zero má však oveľa viac, ako by ste čakali. Veci môžu byť teraz nepríjemné, ale v priebehu rokov bola koksová nula (alebo Coca-Cola Zero Sugar, alebo Coca-Cola No Sugar, alebo ako to nazvať) predmetom marketingových kontroverzií, zdravotných problémov a daňových problémov. ktoré hrozili demontážou zdanlivo nepopierateľnej reputácie nápoja. A potom sú tu otázky: Je to pre vás zlé? V čom sa líši od diétneho koksu? A ako rôzne to robí naozaj ochutnať originálnu Coca-Colu? O tom všetkom - a ešte viac - tu stojí neslýchaná pravda Coly Zero.História diétnych sodoviek

história diétnych sodoviek Kris Connor / Getty Images

Pôvod koksu Zero možno hľadať v pôvodcoch nealkoholických nápojov; rané diéty sódovky. Úplne prvý z nich bol No-Cal Ginger Ale , nealkoholický nápoj bez cukru, ktorý vytvoril ruský prisťahovalec a podnikateľ Hyman Kirsch, ktorý chcel predať nápoj, ktorý by si mohli vychutnať diabetickí pacienti v Židovskom sanatóriu pre chronické choroby, kde bol Kirsch viceprezidentom.
Krátko nato začali iné sódové spoločnosti vyrábať svojich vlastných konkurentov pre Kirschov produkt. V roku 1954 spoločnosť Canada Dry uviedla Glamour, nulovú kalóriu zázvorové pivo . Spoločnosť Royal Cola Company uviedla na trh spoločnosť Diet Rite Cola v roku 1958, ktorá sa pôvodne predávala v drogériách diabetikom, ale v roku 1961 bol produkt rozšírený a predaný v supermarketoch po celom Chicagu.

V roku 1963 Coca-Cola uviedla na trh TAB (spoločnosť bola varovaná, aby ju nenazvala Diet Coca-Cola zo strachu z poškodenia ich ochrannej známky), zatiaľ čo Pepsi vydala Patio Diet Cola (pomenovaná tak z rovnakých dôvodov ako TAB). V roku 1964 táto druhá spoločnosť upustila od mätúceho konfliktu značiek a z Patio Diet Cola sa stala Diet Pepsi. Nasledujúcich pár rokov vyšlo na trh veľa diétnych limonád, vrátane Dr. Pepper Free, Fresca a 7-Up bez cukru. Tieto nápoje už neboli vyrobené pre ľudí so zdravotnými problémami - stali sa národnou senzáciou.ako variť mahi mahi v rúre

Diet Coke bola uvedená na trh v roku 1982 a rýchlo nahradila TAB ako vlajkovú loď jedlej sódy spoločnosti Coca-Cola - a v roku 2005 spoločnosť uviedla na trh svoj ďalší ikonický nealkoholický nápoj s nízkym obsahom kalórií: Coke Zero.

Coke Zero v. Diétny koks

Coke Zero v. Diétny koks Justin Sullivan / Getty Images

Možno si myslíte, že Diet Coke a Coke Zero sú ako dva hrášok v struku - okrem toho, že vyzerajú trochu inak - ale pravdou je, že existuje niekoľko rozdiely medzi týmito dvoma nápojmi , nielen ich vzhľad.Najvýraznejším rozdielom zo všetkých je chuť. Zatiaľ čo Coke Zero je vyrobená tak, aby chutila presne ako bežná Coca-Cola, Dietná kola má svoju vlastnú výraznú príchuť - slovami Coca-Coly „ľahšiu chuť“. V tomto zmysle si asi najlepšie myslíte o Diet Coke ako o samostatnom produkte, zatiaľ čo Coke Zero nie je nič iné ako zoštíhlená verzia originálu. Existuje tiež veľmi mierny rozdiel v zložkách - koks nula obsahuje citrát sodný, zatiaľ čo diétny koks obsahuje citrónovú kyselinu. To druhé je, podľa Coca-Coly „najbežnejšie používaná organická kyselina v potravinárskom priemysle“ a používa sa v nápojoch na zabezpečenie kyslosti. Citrát sodný robí presne to isté a zdá sa, že ani jeden z nich nie je oveľa lepší alebo horší ako ten druhý.

Najvýznamnejší zo všetkých je však vplyv, ktorý má Coke Zero na predaj spoločnosti Diet Coke. Pretože nové dieťa v rade je čoraz populárnejšie, tržby Diet Coke utrpeli - s povedali to vedúci pracovníci spoločnosti Coca-Cola Coke Zero „kanibalizuje“ predaj Diet Coke (a dokonca aj pôvodnej Coca-Coly) na určitých trhoch. Je to preto, že Diet Coke nie je príťažlivý pre zákazníkov, ktorí si viac uvedomujú zdravie, a ktorí sa čoraz viac hrnú na Coke Zero ako lepšiu alternatívu s nízkym obsahom kalórií.

Tajný recept koksu nula

tajný recept Coke Zero

Ak vezmeme do úvahy, že taký veľký problém je vyrobený z prísad (alebo ich nedostatku) v Coke Zero, pravdepodobne stojí za to hlbšie sa ponoriť do toho, čo tento konkrétny nealkoholický nápoj obsahuje.

Podľa Coca-Coly „Coke Zero obsahuje presne deväť zložiek: sýtená voda, karamelové farbivo, kyselina fosforečná, aspartám, benzoan draselný, prírodné arómy, citrát draselný (alebo citrát sodný), draslík acesulfam a kofeín.

Mnohé z nich hovoria samy za seba - nemusíme vám napríklad hovoriť, čo je sýtená voda. Presný make-up prírodných príchutí nie je istý, pretože spoločnosť rada udržiava recept na minimálnej hodnote, ale minulé návrhy prísad patrí limetková šťava, vanilka, karamel, pomarančový olej, citrónový olej, muškátový olej, koriander, neroli a škorica. Coke Zero obsahuje 34 miligramov na 12 uncí kofeínu - presne to isté množstvo ako plechovka bežnej Coca-Coly.

Pokiaľ ide o výživové informácie ..., v zásade žiadne neexistujú. Coke Zero neobsahuje žiadne tuky, žiadne sacharidy, cukry, bielkoviny, prakticky žiadne minerály (okrem veľmi malého množstva draslíka), žiadne kalórie a iba 40 miligramov sodíka; okolo 2 percent z vašej dennej odporúčanej sumy. Nenechajte sa však príliš rozrušiť - čisté konto, ako je tento, nemusí nutne znamenať, že Coke Zero je pre vás dobrá.

obchodník sa pripojí k organickému mlieku

Zdravotné problémy týkajúce sa koksu nula

koks nula Zdravotné problémy

Prvá vec, ktorú treba vedieť o niektorých zdravotných problémoch, ktoré sú spojené s výrobou koksu Zero, je táto používajú sa umelé sladidlá aby bol nápoj sladší bez toho, aby ste museli pridávať kalórie. Aj keď to nie je zjavne nebezpečné, existujú obavy z vplyvu na umelé sladidlá na vaše zdravie, a podľa Healthline , tieto obavy „narastajú“.

Umelé sladidlá spoločnosti Coke Zero sú aspartam a acesulfam draselný. Štúdie preukázali, že medzi týmito sladidlami môže existovať súvislosť a zvýšené riziko cukrovky 2. typu; prinajmenšom vám v porovnaní s nápojmi sladenými cukrom neprinášajú menšie riziko vzniku cukrovky. Existuje aj výskum, ktorý naznačuje súvislosť medzi umelými sladidlami a obezitou, pričom niektoré štúdie dospeli k záveru, že tieto chemikálie „môžu ovplyvňovať telesnú hmotnosť inými spôsobmi ako príjmom kalórií“. Je však dôležité poznamenať, že aj tu existuje konflikt a niektoré správy naznačujú, že „použitie umelých sladidiel je pre reguláciu hmotnosti neutrálne alebo prospešné“.

Okrem toho štúdie naznačujú, že môžu mať vplyv na váš črevný mikrobióm a spôsobiť zlú kontrolu hladiny cukru v krvi, môžu zvýšiť riziko srdcových a obličkových ochorení a majú súvislosť s osteoporózou, chorobou, ktorá ovplyvňuje hustotu kostí.

Aj keď je to všetko dosť kalné a je potrebný ďalší výskum, je potrebné si uvedomiť, že nedostatok prísad, ako sú sodík, tuky alebo sacharidy, ktoré vyzerajú strašidelnejšie, v Coke Zero neznamená, že je to pre vás dobré.

Všetky coly dúhy Coke Zero

Broskyňový koks nula Instagram

Samozrejme, liehovarníci z Coke Zero (vieme, že ste tam vonku) vám budú vedieť povedať, že Coke Zero nie je jediný nápoj „Zero Sugar“, ktorý ponúka Coca-Cola. V skutočnosti existujú niekoľko variácií na klasický recept.

Kofeín zadarmo Coke Zero je v podstate to, čo hovorí na plechovke - rovnaké prísady, rovnaká chuť, menšia šanca, že vás všetkých rozladí. Existuje niekoľko špecifických príchutí, napríklad Cherry Vanilla, Vanilla a Orange Vanilla. O niečo temnejší je Coca-Cola Energy Zero Sugar, ktorý je niečo ako a Energetický nápoj Coke Zero - obsahuje 111 miligramov kofeínu na jednu plechovku, čo je viac ako trojnásobok množstva bežnej plechovky Coke Zero, ako aj množstvo vitamínov vrátane B3 a B6. Potom, ak chcete získať naozaj konkrétne, máte verziu tohto produktu s čerešňovou príchuťou, Coca-Cola Energy Cherry Zero Sugar. Obsahuje o niečo viac kofeínu a tiež túto čerešňovú príchuť.

Na zámorských trhoch možno nájsť ešte viac variantov. Napríklad niektoré krajiny vrátane Austrálie zaznamenali vydanie Coca-Cola Peach Žiadny cukor , ktorú spoločnosť nazvala „skvelým doplnkom večierkov pri bazéne, grilovania a dní na pláži“. Spoločnosť uviedla špeciálnu festivalovú verziu Coke Zero, robené so škoricou toho istého roku, Coca-Cola Stevia Žiadny cukor bola uvedená na Nový Zéland - spoločnosť Coca-Cola zdôraznila, že stévia je „200-krát sladšia ako stolový cukor“.

Coke Zero sa predávalo ako sóda pre mužov

koks nula mužov

Keď spoločnosť Coke Zero prvýkrát debutovala v roku 2005, marketing produktu bol zameraný smerom k jedna veľmi špecifická skupina ľudí: muži . A ani toto sa za tie roky skutočne nezmenilo. V roku 2013 spustila spoločnosť Coca-Cola sériu reklám, ktoré naznačovali, že prvoradým právom pre „chlapcov sú chlapi“ je Coke Zero. Keď spoločnosť začala predstavovať ten malý elegantný trik, kde si môžete nechať vytlačiť mená na plechovkách, reklama na všeobecné slová použité na plechovkách Diet Coke a Coke Zero sa nemohla líšiť: Diet Coke obsahovala epitetá ako „BFF“ „Star“ a „Go-Getter“, zatiaľ čo plechovky Coke Zero boli zdobené slovami „Grillmaster“, „Wingman“, „Gamer“ a „Bros.“

Má to svoj dôvod: muži nebudú piť dietu colu . V minulosti sa koks pokúšal presvedčiť mužov, aby si kupovali a pili diétny koks, s nevýraznými výsledkami. Pravdepodobne to vedie k vnímaniu, že diétne výrobky sú vo svojej podstate ženské - a zjavné Biela plechovka diétneho koksu tiež nepomáha presne.

Ale Coke Zero so svojou čiernou plechovkou a marketingovou stratégiou zameranou na muža bola oveľa úspešnejšia. Podľa lektorky Harvard Business School Jill J. Averyovej si Coke rýchlo uvedomila „bolo, že aj keď existuje funkčná potreba mužov piť nízkokalorickú sódu, muži by nedokázali preklenúť rodový rozdiel imidžovo bez novej značky a len pre nich. Bol to spôsob, ako to povedať mužom, je to v poriadku, tu je vaša značka. Pitie tejto značky vás nebude spájať so ženami. “

„Nulovým pohybom“ coly nula bolo vynechanie zapaľovania

nulový pohyb koksu

Zatiaľ čo Coke Zero bola pre spoločnosť Coca-Cola veľkým príbehom úspechu, uvedenie sódy na trh v Austrálii v roku 2006 bolo niečo ako katastrofa . Spoločnosť sa pokúsila dráždiť vydanie Coke Zero virálnou marketingovou kampaňou. Vytvorili niečo, čo sa nazýva „pohyb nuly“, čo sa objavilo v celej Austrálii na plagátoch, táckach, kriedových grafitoch a dnes už neexistujúcej webovej stránke.

Na tejto webovej stránke ste si mohli prečítať manifest nulového hnutia, ktorý ani zďaleka neprináša nepríjemné vibrácie ulice, ako skôr medzinárodná teroristická bunka. Môžete si tiež stiahnuť značkový materiál hnutia a prečítať si blogové príspevky s otázkou: „Prečo nemôže byť každý víkend dlhý?“ a „Prečo stále nemôžem dostať hračky na Vianoce?“ V podstate sa Coca-Cola snažila osloviť technicky zdatných internetom milujúcich dvadsiatnikov.

Na technicky zdatných dvadsaťročných milujúcich internet však dojem neurobil. Blogy po celej Austrálii vyjadrili svoju nechuť ku kampani, pričom jeden parodický web naznačoval, že návštevníci míňajú peniaze skôr na charitu než na sodovky, a ďalší, ktorý predával tričká, čítal: „Pripojil som sa k pohybu nuly a dostal som len tento mizerný nádor na mozgu.“

Podľa lektora marketingu Garyho Buttrissa spoločnosti ako Coca-Cola vždy riskujú tým, že sa pokúsia o virálne marketingové kampane. „Myslím si, že podniky to priťahuje, pretože to považujú za nový a lacný kanál na trhu,“ uviedol vtedy. „Je to však ešte len v začiatkoch a veľké značky sú najviac ohrozené možnými negatívnymi dôsledkami.“

Spoločnosť Coke Zero zaznamenala ďalšie marketingové nehody

koksové nulové marketingové nehody Instagram

Austrália však nebola posledným z marketingových problémov spoločnosti Coke Zero. Keď bol produkt uvedený na trh vo Veľkej Británii, Coca-Cola priťahovala flaky pre svoju úvodnú kampaň Coke Zero . Obsahovalo množstvo reklám s rôznymi líniami pásky, ktoré hrali na myšlienke, že Coke Zero obsahuje najlepšiu časť Coca-Coly bez najhoršej praty. Mnohým z nich bola vytknutá kritika za urážku rôznych skupín. Napríklad „priateľky bez päťročného plánu“ vyvolali sťažnosti, ktoré naznačovali, že všetky ženy sa chcú usadiť. (A opäť tu je marketing zameraný na mužov.) „Koncerty bez vysokých ľudí“ boli kritizované za to, že marginalizovali vysokých ľudí a podporovali verbálne a fyzické týranie. Najviac však „Blind dates without the psychos“ priťahovalo kritiku charitatívnych organizácií pre duševné zdravie, ako napríklad škótska kampaň proti stigmatizácii See Me.

Vo vyhlásení v mene spoločnosti Coca-Cola hovorca uviedol: „Duševné zdravie je citlivá záležitosť a oceňujeme, že táto reklama môže niektorých ľudí uraziť.“

mačka fil a mac a syr recenziu

Niektorí fanúšikovia neboli spokojní s rebrandingom Coke Zero

rebranding nuly koksu Instagram

Možno ste si všimli, že keď diskutujeme o poprednom bezkalorickom nápoji spoločnosti Coca-Cola, ľudia naraz hovoria o Coke Zero a Coca-Cola Zero Sugar. Je to z toho dôvodu, že produkt prešiel rebrandom v roku 2017 - a nie všetci sa z toho tešili .

Tesne pred uvedením (alebo opätovným uvedením) Coke Zero Sugar na trh výkonný riaditeľ Coca-Coly James Quincey uviedol, že „ide o znovuobjavenie Coke Zero“, a spoločnosť trvala na tom, že Coke Zero Sugar má chuť klasického Coca-Cola ešte bližšie. Cola ako Coke Zero. Marketing tiež viac poukázal na obsah Coca-Cola Zero Sugar obsahujúci - nulový cukor. Je to tam v mene, tentoraz.

Online však boli ľudia z rebrandingu nadšení. „NOOOOO, PROSÍM, NESTÁVAJTE MOJU KOKOS NULA“, povedal jeden používateľ Twitteru. Iný sa obával: „Už som žil cez New Coke. Lepšie to nebude New Coke Zero. “ V jednom obzvlášť nihilistickom výbuchu ešte jeden Twitter zvolal: „Nie je Boh.“

V zásade zmiešané recenzie. James Quincey sa však neobával. Poukázal na to, že hoci akákoľvek zmena pre ňu predstavuje určitý stupeň rizika, zmena značky Coke Zero sa na určitých trhoch stretla s pozitívnymi reakciami - a zmätok bol obmedzený na minimum. „Spotrebitelia to dostanú okamžite,“ povedal Quincey.

Coke Zero vo Veľkej Británii vyzerá trochu inak

UK Coke Zero vyzerá inak Instagram

Vo Veľkej Británii však redizajn New Coke zašiel ešte o krok ďalej . Tam sa Coca-Cola rozhodla prepracovať obal nového Coca-Cola Zero Sugar tak, aby vyzeral viac-menej presne ako obal klasickej Coca-Coly.

Červeno-biela farebná schéma zostala, na vrchu fľaše alebo plechovke bol iba malý čierny pásik, ktorý zákazníkom dal vedieť, že ide o verziu s nulovým obsahom cukru. Stalo sa tak v rámci spoločného pokusu spoločnosti Coca-Cola predať viac nápojov bez cukru vo Veľkej Británii (v tom čase, v roku 2018, 58 percent sód Coca-Coly predávaných v krajine boli bez cukru).

Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla: „Zmeny zjednocujú obidve varianty s ikonickou červenou Coca-Colou a sú súčasťou obchodnej stratégie spoločnosti, aby povzbudili ďalších ľudí k vyskúšaniu Coca-Cola Zero Sugar.“

Existuje však o niečo predvídateľnejší dôvod, ktorý mohol byť za týmto konkrétnym rebrandom. V apríli 2018 vláda Spojeného kráľovstva zaviedla daň z cukru a nápoje obsahujúce viac ako osem gramov cukru na 100 mililitrov kvapaliny zdaňované v prepočte 31 centov za liter. Na rozdiel od iných spoločností Coca-Cola nezmenila svoj recept, aby sa prispôsobila - a tento tlak na spotrebiteľov, aby kupovali alternatívy bez cukru, sa javil ako spôsob, ako obmedziť daň z cukru a zarobiť trochu viac peňazí. Žiadne prekvapenie, hm?
Kategórie Zábava Fakty televízia