Nevypovedaná pravda horskej rosy

Sóda horská rosa Mountain Dew

Mountain Dew je v dnešnej dobe všade. Tento vysoko kofeínový, elektricky zafarbený nápoj je na trh smerom k mladému davu, ktorý sa snaží žiť život na hrane. Nie je to neobvyklé vidieť extrémne športy ako sú skateboarding alebo jazda na horskom bicykli v reklamách, alebo ľudia, ktorí sa zúčastňujú preplnených koncertov alebo sa zúčastňujú úplne iných videohier. Zdá sa, že funguje aj ich marketingová kampaň; od roku 2018 , Mountain Dew je štvrtá najobľúbenejšia sóda s a šesť až sedem percent celkový podiel na trhu. Ale nie vždy to tak bolo. Podľa Appalachian Magazine , Mountain Dew mal kamenistý začiatok.


Pôvodní tvorcovia, Barney a Ally Hartman, sa usilovali o to, aby Dew vzlietol, a dokonca sa ho pokúsili predať koks v prvých dňoch. Nakoniec našli kupca vo virginskej spoločnosti Tip Corporation, ktorá nápoj upravila tak, aby chutil viac citrusovo. Zmeny sa uskutočnili a vysoko chutný super kofeínový nápoj sa stal takým veľkým hitom Pepsi kúpil v roku 1964. Zvyšok je história; Národná distribúcia spoločnosti Pepsi vložila Mountain Dew do rúk ľudí po celej krajine a pripravila pôdu pre Mountain Dew, aby získala niekoľko ďalších príchutí.Možno si myslíte, že viete všetko, čo treba vedieť o tomto neónovom nápoji, ale jeho kamenná história nie je jediným zaujímavým lákadlom o Mountain Dew.
Mountain Dew bol pôvodne vyvinutý ako mixér na whisky

horská rosa a whisky

Soda Mountain Dew sa narodila na úpätí Smoky Mountains v Knoxville v Tennessee. Dávno predtým, ako sa z nej stala sóda, bol termín „horská rosa“ a prezývka pre mesačný svit . V 30. alebo 40. rokoch (zdroje sa v jednotlivých rokoch líšia) vytvorili bratia Barney a Ally Hartman mixéry, vďaka ktorým mala whisky lepšiu chuť. Povedal to historik a autor z Knoxville Jack Neely WBIR že bratia „pôvodne vyrábali iba pre seba“ a ich verzia neobsahovala kofeín. V Fizz: Ako Soda otriasla svetom , autor Tristan Donovan ďalej vysvetľuje, že bratov obľúbený mixér bourbonu, citrónovo-limetkový nápoj s názvom Natural Set-Up, nebol k dispozícii, keď sa presťahovali do Tennessee, preto sa rozhodli vyrobiť si vlastný.

Bratia žartovne pomenovali nápoj Mountain Dew podľa prezývky tohto termínu, žartovanie že pri zmiešaní s alkoholom chutil rovnako ako svit mesiaca. Na logo vložili mesačný svit Tennessee a uviedol na trh nápoj ako „nulový dôkaz kopcovitého mesačného svitu, ktorý vás bude štekliť vo vnútri.“ Dvojica rozšírila distribúciu mimo Knoxville, ale predaj sa zastavil a spoločnosť začala zápasiť po tom, čo Barney Hartman tragicky zomrel na infarkt.Pôvodná verzia Mountain Dew nechutila nič podobné ako dnes

horská rosa začala ako číra sóda

Myšlienka zmiešania hnedého alkoholu so žiarivou zelenou sódou neznie práve lákavo, ale našťastie to nebolo to, čo robili bratia Hartmanovci. Podľa WBIR , pôvodná Mountain Dew bol nápoj bez kofeínu, číry, s citrónovo-limetkovou príchuťou - podobný 7UP alebo Sprite. Bratia Hartmanovci predali Mountain Dew spoločnosti Tip Corporation z Marionu vo Virgínii, ale na zvýšenie predaja bolo potrebné tento nápoj upraviť.

Tu je história trochu nejasná. Niektorí hovoria že Bill Jones zo spoločnosti Tip Corporation začal dolaďovať receptúru a pridával nápoju trochu štipky. Údajne priniesol do miestnych drogérií poháre naplnené rôznymi receptami a požiadal obyvateľov Marion, aby mu povedali, ktoré sú ich obľúbené. Iní hovoria, že Johnson City, Tennessee, je pravý domov spoločnosti Mountain Dew, pretože vedúci závodu spoločnosti Tri-City Beverages, Bill Bridgeforth, začal pridávať svoju limonádu Tri-City do fliaš Mountain Dew a verzia s citrusovejšou vôňou vzlietla. Bez ohľadu na to, ktorá verzia je pravdivá, jedna vec je nespochybniteľná: Mountain Dew sa stal vysoko elektricky zafarbeným kofeínové nápoj a ľudia ho milovali.Logo Mountain Dew pôvodne uvádzalo puškotvorné kopijníky

Mountain Dew Hillbillies Bellczar / Wikipedia

Dnešná spoločnosť Mountain Dew šikovne zameriava svoju reklamu na mladých mužov, ktorí žijú vzrušujúcim životným štýlom, ale tento typ marketingu sa uskutočnil dlho potom, čo spoločnosť Pepsi kúpila značku v roku 1964. Podľa knihy Tristana Donovana Fizz: Ako Soda otriasla svetom , boli pôvodné fľaše Mountain Dew zdobené bezobratým kopcom, ktorý niesol pušku a džbán mesačného svitu. Obrázok bol neskôr rozšírené ukázať kopcovitú streľbu na vládneho revenuera z kôlne, návrat do Zákaz časy, keď bola Mountain Dew prezývkou pre mesačný svit.

Pepsi udržiaval imidž kopca keď kupovali sódu v nádeji, že zúročia popularitu štýlu Hillbilly od Beverly Hillbillies Televízna šou. V prvá reklama na Mountain Dew v roku 1966 predstavila skupina Pepsi kopijníky, ktorí kričali „Ya-hooo, Mountain Dew“, a označila ju heslom „Už to bude štekliť odjakživa!“ Postupom času začala Pepsi marketing uvádzať na trh mladšiemu davu a prijala Urob Rosu „Slogan a odhodenie kopčekov trochu výmenou za obrázky a hovorcov, ktorí oslovili vysoko oktánový dav, ktorý vyhľadával vzrušenie. Nakoniec dokonca odhodili nepotrebné písmená zo štítku a skrátili si tak meno na plechovkách a fľašiach na Mtn Dew.

Mountain Dew získava svoju farbu od žltej 5, kontroverznej zložky

žltá 5 Tartrazín v horskej rose

Je Mountain Dew žltá, zelená alebo farba, ktorú anglický jazyk ešte nevie opísať? Ich marketingový tím trvá na tom, že je to ten druhý. V rozhovore s Správy BuzzFeed , Viceprezident pre marketing spoločnosti Mountain Dew, Greg Lyons, pripúšťa, že farbu svojej reklamy nikdy neopíšu. Bol by radšej, keby sme to nazvali „farba Mountain Dew“. Keď anketár tento problém vynútil a požiadal o skutočné prídavné meno, nazval dúhovú sódu „neónovou ... to je, ak ma nútite, aby som to opísala.“

Prísada, ktorá dodáva Mountain Dew jej elektrickú farbu? The syntetické potravinárske farbivo tartrazín , lepšie známa ako Žltá 5. Toto farbivo je schválené FDA na dodanie potravinám žltú farbu a používa sa v trochu vyšších množstvách v sóde tak žiarivej ako Rosa. Aj keď nikto nevie, kde sa fáma začala, Snopy zdiskreditoval mestský mýtus, že farbivo zmenší semenníky, zmenší penis alebo zníži počet spermií. To však neznamená, že je to menej kontroverzná prísada. Spoločnosti v USA sú povinné zoznam Žltá 5 na zozname zložiek, pretože niektorí ľudia majú na ňu citlivosť a táto zložka je zakázané v Nórsku a Rakúsko .

náhrada za mandľový extrakt

Mountain Dew obsahuje niekoľko zvláštnych prísad

prísady do horskej rosy Justin Sullivan / Getty Images

Žltá 5 nie je jedinou prekvapivou ingredienciou v Mountain Dew. Na produkte je niekoľko známych ingrediencií Štítok Mountain Dew : sýtená voda, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy (priemysel výroby sódy sladidlo podľa výberu ), kyselina citrónová ( kyslá aromatická prísada ktorý dodáva nápoju citrónovo-limetkovú príchuť) a kofeín . Mnohé zo zvyšných zložiek sa používajú ako konzervačné látky, ale dve zo zložiek vynikajú: pomarančový džús a brómovaný rastlinný olej (BVO).

Súčasťou toho, čo dodáva Mountain Dew jeho štipľavú príchuť, je pridanie koncentrovaného pomarančový džús . Podľa Časopis MEL , koncentrovaný OJ bol filtrovaný, aby sa odstránila všetka voda, čo malo za následok šťavu, ktorá je sedemkrát koncentrovanejšia ako pôvodná. Nepoužívajú dosť na to, aby poskytli nejaké zmysluplné vitamín C do svojho jedálnička, ale stačí pridať dochutenie.

Ďalšou zaujímavou ingredienciou je BVO. Účelom BVO je pôsobiť ako emulgátor, ktorý pomáha rovnomerne distribuovať chuť po celom nápoji. Je to kontroverzná prísada pretože je tiež patentovaným retardérom horenia pre plasty a je zakázaný v Európe a Japonsku. Konzumácia sa všeobecne považuje za bezpečnú - nájdete ju asi v 10 percentách sodovky a v mnohých športových nápojoch.

Mountain Dew má viac kofeínu ako väčšina sódy

kofeínová sóda

Keď bola spoločnosť Mountain Dew prepracovaná z mixéra whisky na samostatnú sódu, jednou z vecí, ktoré pridali, bol kofeín. Podľa Centrum pre vedu vo verejnom záujme , 12-uncová fľaša Mountain Dew obsahuje 54 miligramov (mg) kofeínu. To sa v porovnaní s 12 unciami nemusí zdať také veľké Starbucks káva 235 mg ( ehm, prepáčte, chceli sme povedať vysokú kávu ). Ale v porovnaní s 34 mg Coca-Coly Classic a 38 mg Pepsi je to veľký skok.

Kofeín býval prirodzenou súčasťou sódy, ešte keď kolové nápoje skutočne získavali svoju chuť z kola orecha . Dnes to tak nie je, takže výrobcovia nápojov pridávajú kofeín ako prísadu. V 80. rokoch sa o to pokúsil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vylúčiť pridaný kofeín z nealkoholických nápojov. Výrobcovia tvrdili, že kofeín sa používal na „zvýraznenie chuti“, a agentúra súhlasila, že ho bude naďalej povoľovať. Všetko, čo do Mountain Dew pridalo kofeín, vás nielenže udrží v strehu; štúdie zistili, že vysoké dávky kofeínu môžu viesť k zníženiu tukovej hmoty a telesnej hmotnosti. Bohužiaľ, všetok tento cukor pravdepodobne pôsobí proti tejto výhode.

V priebehu rokov bolo veľa príchutí Mountain Dew

príchute horskej rosy Mountain Dew

Elektrická farba Mountain Dew otvorila dvere spoločnosti vyrábajúcej nealkoholické nápoje. Vydali spin-off príchute takmer v každej farbe dúhy. Existuje exkluzívna príchuť Taco Bell, Mountain Dew Baja Blast, s epickou akvamarínovou farbou a príchuťou limetky. V roku 2019 KFC oznámilo ich prvá exkluzívna príchuť Mountain Dew, Sweet Lightning, sóda s príchuťou broskýň a medov, ktorá bola špeciálne vyrobená pre dobré spárovanie s výrobkami reťazca. podpis vyprážané kurča .

Okrem ich exkluzívnych reštauračných ponúk má Mountain Dew v obchode s potravinami neuveriteľnú zbierku chutí. Radi by sme sa jedného dňa nadmerne kofeinovali vyskúšaním každej príchute Mountain Dew, ale je ich toľko, aby sme ich vyskúšali, a radi si občas pospíme. Našťastie, spisovateľ v Vice urobil to za nás. Medzi najdôležitejšie príchute patrí žiarivý oranžový Live Wire, tmavá bobuľa Black Label a Code Red - kopírka prvého spin-offu Mountain Dew, ktorý vyšiel v roku 1988. Ostatné príchute, ktoré sa radia vysoko zahŕňajú napätie a živý vodič. Mountain Dew nie je spokojný so svojimi príchuťami, pretože stále testujú nové príchute (napríklad Mountain Dew s príchuťou Doritos s príznačným menom Dewritos, ktorý bol testovaný na univerzitách v roku 2014). Nikdy nevieš, s čím prídu ďalej!

Mountain Dew mala v roku 2015 návratovú verziu s názvom DEWshine

DEW svieti rosou Mike Mozart / flickr

Spoločnosť Mountain Dew uviedla na trh niekoľko verzií vrátenia, vrátane modelu Mountain Dew Throwback vyrobeného zo skutočného cukru vydané v roku 2009 . Ich verzia z roku 2015 - s názvom DEWshine - tiež nedopadla dobre. Číra sóda vyzerala veľmi podobne ako pôvodná citrónovo-limetková verzia a bola vyrobená zo skutočného cukru (ako originál). To, čo ho urobilo nepopulárnym, bola kritika, že stieral hranice medzi alkoholickými a nealkoholickými nápojmi. Na rozdiel od väčšiny amerických sód sa DEWshine uvoľňoval v čírych sklenených fľašiach, ktoré USA dnes komentované vyzeralo veľmi podobne ako remeselné pivo. Fľaše boli jasne označené ako „nealkoholické“, ale televízne reklamy uvádzali výrobok na trh ako „po prvýkrát legálne dostupné“

Vzhľad nebol jediným sporom okolo tohto vydania. Rosenie je tiež prezývka pre Mountain Dew zmiešanú s závodným palivom, zmesou, ktorá sa ukázala byť smrteľnou. Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) varovalo, že závodné palivo je takmer celé zložené z metanolu a jeho spotreba je spravodlivá jednu polievkovú lyžicu je smrteľná. Niet divu, že Mountain Dew nakoniec DEWshine prerušil.

Mountain Dew inšpirovala v Japonsku príchuť limitovanej edície Cheetos

gepardia horská rosa

Potraviny z limitovanej edície môžu byť skvelé, ale môžu byť aj katastrofické. Buffalo Wild Wing Krídla Mountain Dew 2015 sú určite skvelým príkladom príchute Mountain Dew, ktorá sa jednoducho nepodarila. Recenzent v Huffington Post opísal ako pálenie v krku s „podivnou umelou príchuťou limetky“. Nie ďakujem! Japonský Cheetos s príchuťou horskej rosy bolo podobne čudné, ale mali skôr kultové pokračovanie. Neboli k dispozícii dlho, ale napriek zmiešaným recenziám boli veľmi vyhľadávané. Podľa Redaktori „Chipsy chutili ako„ sladké citrónové limetkové chipsy “- zvláštne, ale nie nevyhnutne hrubé.

Nie je to prvá spolupráca Mountain Dew s Frito-Lay (iná Spoločnosť vo vlastníctve spoločnosti PepsiCo ). V roku 2008 spoločnosť Doritos vydala tajomnú príchuť Doritos Quest , ktorá bola neskôr odhalená ako Mountain Dew. Ochutnávači u Takeout opísal štiepky ako „nevýrazne citrusové s nepárnou príchuťou“. Rovnako ako gepardi neboli nevyhnutne ohavní, ale pre slaný chip mali zvláštnu sladkosť.

Vo vašej Mountain Dew nie je možné nájsť myš

myš horskej rosy Justin Sullivan / Getty Images

Pokiaľ ide o jednu z najbizarnejších právnych obmedzení, Pepsi obhájila súdny proces dokázaním, že Mountain Dew je dostatočne kyslá na to, aby rozpustila myš. V roku 2008 Ronald Ball kúpil plechovku Mountain Dew, o ktorej tvrdil, že obsahuje mŕtvu myš, ktorá po prvom dúšku spôsobila násilné ochorenie. Podal žalobu na PepsiCo (Mountain Dew's materská spoločnosť ), hľadanie 75 000 dolárov ako náhradu škody.

Na svoju obranu predložila Pepsi čestné vyhlásenie veterinárny lekár Lawrence McGill, ktorý dosvedčil, že myš ponorená v kyslej tekutine (napríklad Mountain Dew) nebude mať „po štyroch až siedmich dňoch žiadny vápnik v kostiach“. Do 30 dní od vystavenia by sa myš úplne rozpadla, až by sa skutočne zmenila na „rôsolovitú“ látku. “ Keďže Ball otvorila plechovku 74 dní po zabalení, Pepsi tvrdí, že je nemožné nájsť v plechovke neporušenú myš. Iní odborníci však toto tvrdenie spochybnili.

Dá sa povedať hrubá? The Madison Record uviedla, že zatiaľ čo spoločnosť Pepsi naďalej popierala zodpovednosť, súdny spor bol urovnaný mimosúdnou cestou za nezverejnenú sumu.

Mountain Dew obsahuje smiešne množstvo cukru

horský rosný cukor Joel Saget / Getty Images

Ak ste veľkým fanúšikom Mountain Dew, môže sa vám stať, že si nebudete chcieť prečítať túto časť. Ako väčšina nealkoholických nápojov, aj Mountain Dew je nabitá cukrom. Spoon University odmeral fľašu s objemom 20 uncí 77 gramov cukru a je to ekvivalent toho, čo by ste našli vo viac ako ôsmich cukrových sušienkach. Väčšina z nás dokáže vypiť fľašu sódy za pár minút na plocho, ale viete si predstaviť, že zjete toľko sušienok na jedno posedenie? Zamyslime sa nad tým iným spôsobom: Harvardská škola verejného zdravia odhaduje, že každá čajová lyžička cukru váži asi 4,2 gramu. Takže našich 77 gramov je 18 čajových lyžičiek. Jaj!

Mountain Dew tiež nie je sama v oddelení cukru. Mnoho džúsov Minute Maid odšťavuje viac ako 70 gramov cukru, rovnako ako koreňové pivo Mug Root a všetky príchute Fanta. Nehovoríme, že je to všetko zlé - o cukre existuje veľa falošných faktov, ktoré by ste si mohli myslieť, že sú pravdivé - ale prinúti vás to dvakrát premýšľať o tom, ako chytíte druhú sódu na jedno posedenie.

Mountain Dew sa ospravedlnila hornému polostrovu Michigan

horská rosa Dewnitované štáty Twitter

Mountain Dew v minulosti zverejnil niekoľko pekných zabijáckych reklám - vrátane Inzerát Puppymonkeybaby , ktoré počas Superbowlu 2016 (podľa BBSK) vygenerovali 2,2 milióna online zhliadnutí a viac ako 300 000 sociálnych interakcií Cleveland.com ). Bohužiaľ, marketingová kampaň „Dewnited States“ z roku 2019 viedla k celkom rozpačitým výsledkom. Zámerom bolo predstaviť a jedinečný dizajn fľaše pre každý z 50 štátov spolu s ich najnovšou príchuťou zmes 50 rôznych príchutí kombinovaných do jednej s názvom Liberty Brew.

Keď vydali svoju mapu Spojených štátov, tieňovali každý štát inou farbou alebo vzorom. Namiesto zahrnutia Horného polostrova do Michiganu ho omylom zatienili rovnakou farbou ako Wisconsin. Oficiálny účet twitteru na polostrove úderom späť , volá Mountain Dew: „NIE SOM WISCONSIN Opravte to alebo pošlite bezplatný prípad všetkým mojim obyvateľom. Tvoja voľba. S pozdravom Americký polostrov. ““

Mountain Dew pohotovo tweetol späť ospravedlnenie, ktoré si na konci pripomína poznámkou pre seba, že Horný polostrov je „umiestnený v MICHIGANE“. Na ich obranu to nie je prvýkrát, čo niekto zabudol na Horný polostrov. Polostrov môže pokrývať 1/3 štátu, na mapách však chýba tak často, že michiganská Snemovňa reprezentantov musela zložiť účet vyžadujúce, aby všetky štátne dokumenty zobrazovali horný aj dolný polostrov štátu.