Čo je tapioka a ako chutí?

Tapioková múka a korene manioku

O tapioke ste už určite počuli a viete, že ju nájdeme v najrôznejších potravinách. V skutočnosti je to taká bežná ingrediencia, že ste pravdepodobne (ani nijako) nepremýšľali nad tým, čo to vlastne je, a považovali ste to za samozrejmé. Stavíme sa, že váš záujem je teraz vzrušený, takže vás nenechajme čakať: Podľa Vyživujte podľa WebMD Tapioka je škrob vyrobený z koreňa rastliny manioku, hľuzy (napríklad zemiaky alebo sladké zemiaky), pôvodom z Južnej Ameriky a dnes bežný v mnohých častiach sveta.


Môžete o tom uvažovať takto: Tapioka je po spracovaní ku koreňu manioku múka je na pšenicu. A v skutočnosti tapioka účinkuje podobne ako múka, aj keď má výhodu, že je bezlepková, a preto sa v dnešnej dobe používa čoraz častejšie, pretože čoraz viac ľudí sa snaží vylúčiť alebo aspoň znížiť lepok vo svojej strave (prostredníctvom WebMD ). Tapioka je teda skrátka náhradou múky.Teraz, čo chutí tapioka? Podľa toho nie je veľa Smrek žerie . Tapioka sama o sebe nemá takmer nijakú príchuť okrem mierne škrobnatého profilu. Ale to je dobrá vec, nie nevýhoda - umožňuje tapioke byť povestným prázdnym plátnom, pripraveným na nasiaknutie inými príchuťami, či už sladkými, slanými, korenenými atď. O tom si ešte povieme, keď sa trochu dozvieme o niektorých bežných použitiach tapioky.
Výživové vlastnosti tapioky

Tapiokový prášok na stole

Tapioka má prekvapivo malú výživovú hodnotu. To však neznamená, že je nezdravý, ale je to veľmi neutrálna potravina. Podľa Healthline , tapioka (ktorá sa líši od maniokovej múky, pretože sa vyrába sušením a spracovaním tekutiny lisovanej z koreňa, nie zo samotnej mletej hľuzy), nemá takmer žiadny bielkoviny , takmer žiadny tuk a má tiež pomerne nízky obsah vlákniny. Je to v podstate všetok uhľohydrát a poskytuje menej ako jedno percento denného odporúčaného príjmu akéhokoľvek dôležitého vitamínu alebo minerálu.

Úprimne povedané, tapioka nemá nutričné ​​hodnoty. Ale keďže je bezlepkový a bez obilnín, je to životaschopná náhrada mnohých potravín, ktoré mnoho ľudí nedokáže bezpečne alebo správne stráviť, a preto je pre mnohých ľudí zdravou alternatívou a pokrmy od pizze po puding zase dáva späť menu pre tých, ktorí majú rôzne potravinové alergie alebo autoimunitné problémy (cez MedlinePlus ).Ako sa tapioka užíva?

Ruka držiaca šálku bublinkového čaju

Ako bolo uvedené, tapioka je bežnou náhradou múky a môže sa používať v nespočetných potravinách. Môže sa z neho vyrábať bezlepkový chlieb, kôry z pizze, pečivo a ďalšie. Tapioka sa tiež bežne používa ako zahusťovadlo, často sa v nej vyskytuje polievky a omáčky (via Bobov červený mlyn ). Ďalším veľmi častým použitím tapioky je puding, v ktorom môže byť primárnou ingredienciou používanou na dodanie sladkej, mazľavej úpravy jej textúry a na spojenie všetkých ostatných zložiek dezertu.

Tapioka je azda najviac viditeľná (aj keď často bez rozpoznania) v Bubble Tea. Tiež sa nazýva Boba Tea a Pearl Milk Tea Jedlík , Bubble Tea, ktorý pochádza z Taiwanu, ale dnes je svetovou senzáciou, je (najčastejšie - existujú variácie) sladký čaj s mliekom a desiatkami malých perličiek tapioky. Tieto perly sú jednoducho malé guľôčky vyrobené z tapioky, ktoré sa varia v sladkom sirupe, kým nie sú celkom sladké a tiež dostatočne pevné na to, aby si zachovali svoj tvar, aj keď sú suspendované v tekutine.Názov Bubble Tea (Bublinový čaj) získal meno podľa bublinového vzhľadu tých malých guľôčok, ktoré sú v skutočnosti tapiokou.

Potenciálne negatívne účinky tapioky na zdravie

Žena so žalúdočnými kŕčmi

Aj keď je to z výživového hľadiska dosť, tapioka je takmer vo všetkých prípadoch úplne bezpečná. Aj keď to nemusí dodať vašej strave veľa dobrého, málokedy to ohrozí vaše zdravie. To znamená, že vždy by ste mali variť alebo konzumovať tapiokové výrobky od dôveryhodnej značky, ako uvádza Healthline , nesprávne spracovaná tapioka môže byť jedovatá. Je to preto, že samotný koreň manioku obsahuje zlúčeninu nazývanú linamarín, ktorá je toxická. Odstráni sa pri správnom spracovaní koreňa, ale pri požití do ľudského tela sa linamarín môže zmeniť na veľmi nebezpečný kyanovodík. Pri správne spracovaných výrobkoch z tapioky je to opäť len zriedka riziko.

Jediné ďalšie významné zdravotné problémy týkajúce sa tapioky sú menej závažné. Môže byť potrebné, aby sa cukrovinka vyhýbala potravine kvôli vysokej koncentrácii uhľohydrátov, zatiaľ čo ľudia s ťažkou alergiou na latex by sa jej tiež mali vyhnúť kvôli „skríženej reaktivite“, pri ktorej si telo pomýli podobné zlúčeniny nachádzajúce sa v deriváte manioku, ktoré vedú k alergii reakcia (prostredníctvom Healthline).

Kde kúpiť tapioku

Nočný exteriér Whole Foods Alexi Rosenfeld / Getty Images

V dnešnej dobe si tapioku môžete kúpiť v takmer každom obchode s potravinami v Amerike (a samozrejme v mnohých krajinách po celom svete) a môžete si ju objednať aj u nespočetného množstva online predajcov. A ťažko sa obmedzujete na nákup tapioky (alebo maniokovej múky ako alternatívy, ktorá je stále bezlepková, bez obilnín a bez orechov (prostredníctvom Amazon ), ale oveľa viac vlákniny) v jednoduchej práškovej (alebo múkovej) forme.

Môžete si ľahko kúpiť tapioku, z ktorej sa už vyrábajú perly, ako by ste ju mohli použiť napríklad v bublinkovom čaji (prostredníctvom Amazon ), môžete si kúpiť puding z tapioky (cez Amazon ) a samozrejme si môžete objednať hotové výrobky, ako napríklad chleby na báze tapioky (prostredníctvom Amazon ), kousnuti na pizzu tapiokou (cez Amazon ) a zoznam pokračuje.

masterchef v zákulisí

Pamätajte, že keď vymieňate tradičné výrobky na báze zŕn v prospech výrobkov na báze tapioky, obetujete nespočetné množstvo výživných látok, ktoré možno bude treba kompenzovať inde vo vašej strave, či už inými potravinami alebo vitamínmi a doplnkami.
Kategórie Recepty exkluzívne Ako