Čo je lepší raňajkový nápoj, čaj alebo káva?

Káva a čaj

Je to odveká otázka: káva alebo čaj k vašim ranným raňajkám? Oba nápoje sú nesmierne populárne. Viac ako 159 miliónov ľudí v USA pije čaj každý deň (via Vaše najlepšie výsledky ), zatiaľ čo približne 150 miliónov Američanov konzumuje kávu každý deň (via E-importz ). Preklad: máme radi náš kofeín. Zdá sa byť spravodlivým tvrdením, že väčšina konzumentov kávy a čaju potrebuje, aby nám nápor energie kofeín zabezpečil, aby sme ráno fungovali a hýbali sa. Odstráňte to z našej stravy a prechádzame šialenými výbermi, ktoré v nás môžu zanechať pocit priam výstrednej a unavenej (via Healthline ). Ale ktorý z týchto nápojov je zdravší spôsob, ako začať svoj ranný rituál?


Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv uvádza, že kofeín môže byť zdravý a môže byť súčasťou vašej stravy. Odporúča však tiež obmedziť príjem kofeínu na 400 miligramov denne. Čaj a káva sedia na rôznych miestach veľkého spektra kofeínu. Šálka ​​s objemom 8 uncí zeleného alebo čierneho čaju môže dodať 30 až 50 miligramov kofeínu, zatiaľ čo šálka kávy s objemom 8 uncí predstavuje takmer dvojnásobné množstvo, kdekoľvek od 80 do 100 miligramov (prostredníctvom FDA ). Takže oz za uncu, káva má potenciál dať vám pri rannom kroku trochu viac zipsov. Ale kofeín nie je jedinou výhodou alebo nevýhodou týchto dvoch nápojov.Dobré, zlé a škaredé výhody pitia čaju

Čaj sa nalieva do šálky

Dobrou správou je, že existuje veľa štúdií, ktoré sa zaoberajú tým, ako čaj a káva ovplyvňujú naše telo. Okrem energetickej podpory, ktorú svojim fanúšikom poskytuje obsah kofeínu, obsahujú oba varené nápoje antioxidanty spolu s ďalšími prísadami, ktoré môžu pomôcť v boji proti chorobám a odvrátiť zdravotné problémy. Najmä zelený čaj sa už dlho hovorí o výhodách, ktoré môžu jeho antioxidanty prispieť k nášmu zdraviu. Medzi tieto výhody patrí posilnenie imunitného systému a zníženie krvného tlaku (prostredníctvom WebMD ). Jeho obsah polyfenolov môže dokonca chrániť pred Alzheimerovou chorobou tým, že bráni vytváraniu plakov, ktoré poškodzujú mozog.
Pridanie tohto nápoja do rannej rutiny sa javí ako šikovný krok, existujú však kompromisy. Podľa štúdie z roku 1983 publikovanej American Journal of Clinical Nutrition , subjekty, ktoré pili čaj s hamburgerovým jedlom, zaznamenali 64% zníženie absorpcie železa, zatiaľ čo pijatelia kávy zaznamenali zníženie o 39%. Prečo nás to zaujíma Pretože potrebujeme železo v tele, aby sme potlačili anémiu a udržali nás v energii (prostredníctvom Lepšie zdravie ). Keď však pijete svoj čaj alebo kávu, zdá sa, že to má význam. Subjekty v štúdii z roku 1983, ktoré pili kávu hodinu pred svojim hamburgerom, problém takmer odstránili. A Štúdia 2017 z rovnakého časopisu zistili, že pitie čaju hodinu po jedle znížilo jeho účinok na vstrebávanie železa.

Výhody rozliatia čaju na kávu

Šálky kávy

Pitie kávy k rannému jedlu má tiež svoje výhody. Káva je naplnená dôležitými živinami, ako je riboflavín, horčík a draslík. Pláva tiež v antioxidantoch a prekonáva tak to, čo získavame zo zeleniny a ovocia v kombinácii (cez Healthline ). Podľa WebMD štúdie zamerané na konzumáciu kávy naznačujú, že to môže pomôcť odvrátiť a zabrániť zoznamu chorôb, ktoré zahŕňajú Parkinsonovu chorobu, cukrovku typu 2, ochorenie pečene, opätovný výskyt rakoviny hrubého čreva a problémy so srdcom.Káva na raňajky môže tiež udržiavať náš obvod pása tým, že ráno naštartuje náš metabolizmus. Povedal to výživový poradca expresné „Káva obsahuje aj kyselinu chlorogénovú, ktorá pomáha spomaliť vstrebávanie sacharidov a stimuluje hormón epinefrín, ktorý pomáha odbúravať tuky.“ Tento efekt však slabne, keď zvyšujete spotrebu. Káva má ale ešte jednu výhodu. Niekoľko pozorovacích štúdií poukazuje na možnosť, že káva prispieva k dlhovekosti. Kto by nechcel pridať k svojmu životu pár rokov jednoducho pitím javy? Tento sortiment výhod určite naznačuje, že káva je lepším nápojom na raňajky.

To znamená, že hra, set a zhoda by sa nemali hneď pripúšťať ku káve v súťaži s čajom. WebMD varuje, že s týmito dvoma nápojmi nejde o hru s nulovým súčtom, pretože každý z nich má rôzne účinky na telo a môže hrať inú rolu vo vašej strave.