Prečo sú kešu také drahé?

kešu

Sme to iba my alebo sa zdá, že najchutnejšie orechy vždy ovládajú najvyššie ceny? V porovnaní s hodvábnou textúrou a bohatou chuťou kešu sa arašidy jednoducho zdajú, no, bežné . A hoci sú vynikajúce vysunuté priamo z tašky, sú tiež všestranné: Vegáni používajú túto krémovú konzistenciu na výrobu kešu alebo smotany priateľskej k zvieratám a dokonca aj hromadní výrobcovia zaviedli do regálov kešu mlieka.


Ale tieto nugetky orechovej radosti nie sú lacné. K vlaňajšiemu decembru bola priemerná globálna cena 7,05 USD za kilogram, čo predstavuje nárast o viac ako 400 percent oproti predchádzajúcemu roku (priemerná cena za mesiac) Chodník ) a americké ceny môžu ľahko dosiahnuť 10 až 15 dolárov za libru (cez Nuts.com ). Prečo také drahé?Pravda za výrobou kešu orechov

kešu jabloň

Pretože kešu oriešky rastú v tropickom podnebí (myslím, že India, Vietnam, Brazília a niektoré africké krajiny), nie sú komerčne vyrábané v Spojených štátoch, vďaka čomu sú kešu predávané v USA dovezeným produktom (prostredníctvom Globálna rada kešu ). Rada vysvetľuje, že na dne ovocia zvaného kešu jablko vyrastie jediný orech, ktorý rastie dva až tri mesiace - a zatiaľ čo ovocná šťava a dužina sú jedlé, škrupina orecha obsahuje samotnú žieravinu.
Toto robí zber ručne náročným procesom náročným na prácu a potenciálne nebezpečným, čo v 90. rokoch 20. storočia podnietilo neziskové organizácie požadovať lepšie pracovné podmienky v chudobných krajinách, ktoré tieto orechy vyrábajú (prostredníctvom The Guardian ).

Kešu orechy čelili v posledných rokoch kolísavým cenám

zber kešu v Afrike Prispievateľ Afp / Getty Images

Ako každý poľnohospodársky produkt, aj ceny kešu sú určované mnohými faktormi, ktoré sa znižujú na základnú ponuku a dopyt. Podľa správy z roku 2019 z Gurmánske orechy a sušené ovocie „Výroba kešu orechov dosiahla maximum v roku 2015, ale„ zlá sezóna plodín “v rokoch 2016 a 2017 znížila produkciu a zvýšila ceny, rovnako ako sa zvýšil dopyt v Indii, čo viedlo k menšiemu vývozu od tohto významného výrobcu.Pozitívne je, že správa poznamenáva, že krajiny západnej Afriky zintenzívňujú svoje úsilie o vytvorenie väčších zariadení na spracovanie kešu; pravdepodobne však bude trvať roky tohto úsilia, kým kupujúci skutočne dostanú nižšie ceny. Vzhľadom na ich vysoké náklady - pokiaľ ide o doláre aj ľudské práva - sú kešu stále hodnotným pôžitkom? Ty rozhodni.
Kategórie Mená Potraviny Fakty