Prečo sú maliny také drahé?

maliny

Maliny sú známe svojou sladko-ovocnou chuťou a šperkami pripomínajúcimi rubínovo červené plody - ideálne na všetko, od jogurtových zálievok po domáce konzervy. Sú tiež známi svojimi zdraviu prospešnými účinkami: Podľa Lekárske správy dnes „Maliny obsahujú veľa antioxidantov, vrátane vitamínov C a E, luteínu, zeaxantínu, beta karoténu, lykopénu, selénu a flavonoidov, plus pôsobivých osem gramov vlákniny na pohár. Poskytujú tiež mangán, vitamíny skupiny B, meď, železo a kyselinu listovú (via Organické fakty ).


Maliny však nie sú lacné. The Severoamerická asociácia pre maliny a ostružiny hlásené po prieskume z roku 2018, že maliny sa predávajú za priemernú cenu 6,46 dolára za polliter, pričom 58 percent pestovateľov si účtuje medzi 5 až 8 dolárov za polliter - čo sa rovná tučnému priemeru 8,42 dolára za libru. A hoci sa maliny najlepšie kupujú z miestnych zdrojov (vďaka ich krátkej trvanlivosti) a Spojené štáty americké sú tretím najväčším pestovateľom na svete, veľká časť z nich sa vyváža do Kanady, zatiaľ čo väčšina amerických dodávok pochádza z Mexika ( cez Centrum zdrojov pre poľnohospodársky marketing ).prečo majú bagely otvory

Dôvody vysokých nákladov na maliny

malinové rastliny

Maliny sú také drahé z iných dôvodov, ako sú náklady na dovoz. News.com.au vysvetľuje, že je potrebné ich zbierať ručne, a nie strojovo zbierať, a ich sezónny charakter obmedzuje ročné obdobia, počas ktorých sa dajú vôbec zbierať, a preto ich pestovanie v skleníkoch alebo hydroponické ďalšie zvyšovanie ceny.
Posledný technologický vývoj to však môže zmeniť. Vo Veľkej Británii sa poľnohospodári obávajú, že brexit zníži počet migrujúcich pracovníkov, ktorí zbierajú maliny, a rastúce náklady na pracovnú silu znamenajú, že každý kilogram ručne zbieraných malín stojí jednu až dve britské libry alebo polovicu celkových výrobných nákladov (prostredníctvom The Guardian ). Preto bol v článku zverejnenom v roku 2019 vyvinutý robot na zber malín viac ako 25 000 za deň; jeho „finálna verzia“ sa mala začať vyrábať v roku 2020.

Na palube produkčného vlaku naskakujú aj ďalšie národy. Čerstvé námestie berie na vedomie súčasný „pilotný projekt“ v Abú Zabí, prvom pokuse Spojených arabských emirátov o pestovanie vlastných malín, zameranom na zhodnocovanie popularity ovocia v krajine a jeho vysokých ziskov (napriek tomu, že je „notoricky náročná na prácu a citlivá na teplo“ ').Bez ohľadu na ich pôvod existujú spôsoby, ako maximalizovať chuť týchto drahých plodov. Healthline odporúča ich zjesť do jedného alebo dvoch dní od nákupu, kúpiť v čase zberu (leto a / alebo na jeseň) a zbierať pevné (nie drvené alebo plesnivé) ovocie. Alebo si len kúpte mrazené a užívajte si to po celý rok!
Kategórie správy televízia ako